23.12.2024 Rynek medialny
Sztuczna inteligencja i cyfrowe kompetencje. Rynek pracy już jest w przyszłości
KFi
Świat stoi przed wyzwaniem cyfrowej transformacji, a kompetencje technologiczne stają się przepustką do sukcesu zawodowego. Jak oceniamy swoje umiejętności i jakie branże wiodą prym? Raport Pracuj.pl ujawnia, które zdolności otwierają drzwi do lepszej kariery i dlaczego AI to przyszłość rynku pracy.
Kompetencje cyfrowe odgrywają coraz większą rolę w rozwoju kariery zawodowej. Według raportu Pracuj.pl, 37% badanych uznaje je za najważniejsze w kontekście przyszłego sukcesu zawodowego. Jednakże, mimo pozytywnych ocen własnych umiejętności przez 65% respondentów, dane Eurostatu malują mniej optymistyczny obraz. Tylko 44% Polaków w wieku 16–74 lat posiada podstawowe kompetencje cyfrowe, co plasuje nas na trzecim od końca miejscu w Unii Europejskiej.
Warto zauważyć, że w innych krajach sytuacja wygląda znacznie lepiej. Przykładowo, w Holandii 83% obywateli może pochwalić się podstawową biegłością cyfrową, a średnia europejska wynosi 56%. Tomasz Półtorak, Product Design Field Manager w Pracuj.pl, zwraca uwagę na konsekwencje tych dysproporcji.
– W obliczu coraz szybszego tempa rozwoju technologii, brak odpowiednich kompetencji staje się poważną przeszkodą w korzystaniu z narzędzi, które mogą znacząco poprawić jakość życia – tłumaczy Tomasz Półtorak na łamach Newseria Innowacje – Przykładem mogą być nowoczesne aplikacje do poszukiwania pracy, które dzięki zaawansowanym algorytmom są w stanie idealnie dopasować oferty do naszych potrzeb. Tego typu rozwiązania pomagają w efektywnym poruszaniu się po rynku pracy i zwiększają szanse na znalezienie zatrudnienia, ale by korzystać z ich potencjału, musimy mieć dobrze rozwinięte umiejętności cyfrowe.
Różnice między branżami
- IT: 85% pracowników pozytywnie ocenia swoje umiejętności cyfrowe.
- Finanse: 77% respondentów uważa, że dobrze radzi sobie z technologiami.
- Handel i sprzedaż: 72% deklaruje zadowolenie z poziomu własnych kompetencji.
- Budownictwo: tylko 59% respondentów uznaje swoje zdolności za wystarczające.
Te wyniki pokazują, jak ważne są dostosowane szkolenia i wsparcie, szczególnie dla zawodów mniej technologicznie zaawansowanych.
Technologia jako narzędzie kariery
Z danych Pracuj.pl wynika, że 62% Polaków uważa, że bez rozwijania kompetencji cyfrowych trudno będzie im utrzymać obecne stanowisko lub znaleźć nową pracę. Tymczasem jedynie 37% respondentów postrzega te umiejętności jako priorytetowe.
– Wydaje się, że w świadomości wielu kandydatów dominują kompetencje miękkie, co może wynikać z przeświadczenia, że technologie się zmieniają, a umiejętności interpersonalne pozostają uniwersalne – ocenia Małgorzata Skonieczna, Product Discovery Field Manager w Pracuj.pl. – Rozwijanie zarówno kompetencji miękkich, jak i technicznych pomoże kandydatom nawigować po rynku pracy. Rośnie rola narzędzi cyfrowych nie tylko podczas wykonywania obowiązków zawodowych, ale już podczas poszukiwania pracy.
Priorytety zawodowe Polaków:
Aspekt | Odsetek respondentów |
---|---|
Satysfakcjonujące wynagrodzenie | 57% |
Stabilność zawodowa | 49% |
Rozwój kompetencji cyfrowych | 37% |
Rośnie znaczenie narzędzi cyfrowych w poszukiwaniu pracy. Mobilne aplikacje, oparte na zaawansowanych algorytmach, pozwalają szybko i precyzyjnie znajdować oferty zgodne z oczekiwaniami kandydatów. Dzięki nim pracownicy mogą śledzić zmiany na rynku i dostosowywać swoje umiejętności do dynamicznych wymagań.
Sztuczna inteligencja na horyzoncie
Technologie przyszłości, takie jak sztuczna inteligencja (AI), już teraz przyciągają uwagę Polaków. Z raportu Pracuj.pl wynika, że 37% badanych śledzi rozwój tej technologii, a 60% chętnie wzięłoby udział w szkoleniu z zakresu AI, gdyby takie zostało zorganizowane przez pracodawcę.
Zainteresowanie branżą technologiczną rośnie, zwłaszcza IT. Aż 45% respondentów zadeklarowało chęć pracy w tym sektorze, jeśli mieliby odpowiednie kompetencje. Tomasz Półtorak podkreśla, że „Polacy postrzegają IT jako branżę zapewniającą wysokie wynagrodzenie i satysfakcję zawodową”. To sprawia, że edukacja w zakresie zaawansowanych technologii staje się dla wielu bardziej atrakcyjna.
Nauka jako fundament rozwoju
Współczesny rynek pracy wymaga szybkiego przyswajania nowej wiedzy. Według badania Pracuj.pl, 69% Polaków uważa, że ta umiejętność zyska na znaczeniu w przyszłości. To wyzwanie dotyczy szczególnie obsługi nowych technologii. Bez ciągłego doskonalenia umiejętności, Polacy mogą zostać na marginesie cyfrowej rewolucji.
Warto inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych, które otwierają drzwi do lepiej płatnych zawodów i większej satysfakcji z pracy. Tym bardziej, że świat technologii nigdy nie stoi w miejscu, a rozwój sztucznej inteligencji czy narzędzi cyfrowych będzie coraz bardziej wpływał na kształt rynku pracy w Polsce.
źródło: Newseria Innowacje
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Wystąpienia bez stresu. LIVE z Maciejem Orłosiem [5 lutego, godz. 19.oo]
Reporterzy.info
Z okazji premiery książki Macieja Orłosia WYSTĄPIENIA BEZ STRESU. JAK DOBRZE WYPAŚĆ NA ŻYWO, W MEDIACH I INTERNECIE zapraszamy na wyjątkowy LIVE z udziałem Macieja Orłosia, autora książki i znanego dziennikarza oraz prof. dr hab. Radosława Pawelca, eksperta z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. LIVE poprowadzi Bartłomiej Dwornik, redaktor naczelny Reporterzy.info.
Radio w Europie. Jak zmieniają się nawyki słuchaczy?
KFi
Radio wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych mediów w Europie, ale dane z raportu Europejskiej Unii Nadawców "Audience Trends: Radio 2024" pokazują wyraźne zmiany w nawykach słuchaczy. Przeciętny Europejczyk w 2023 roku spędzał przy radioodbiorniku 2 godziny i 13 minut dziennie. To o 18 minut mniej niż pięć lat wcześniej, ale tylko o minutę mniej niż rok temu.
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Podobne artykuły:
Nowe indywidualne mass-media (Mass Self Communication)
Grzegorz D. Stunża
W najnowszym numerze "Le Monde Diplomatique" pojawił się artykuł Manuela Castellsa "Indywidualne Mass Media". Autor zwraca w nim uwagę na to, że media, kiedyś subiektywne, będące organami partii politycznych (np. w przypadku gazet) i poddawane różnorodnym naciskom, tylko na jakiś czas odeszły od jednostronności.
Multiscreening w Polsce. Raport IAB Polska
IAB Polska
Wśród polskich internautów jest coraz mniej użytkowników tradycyjnej telewizji, szczególnie w grupie poniżej 54 roku życia, gdzie odsetek telewidzów spadł do poziomu poniżej 70%. Jednocześnie rośnie rynek usług mobilnych i konsumpcja treści audiowizualnych za ich pośrednictwem. Coraz częściej dochodzi także do współkonsumpcji treści pomiędzy ekranami cyfrowymi, nie tylko w kontekście synergii TV+WWW.
Media regionalne - sukcesy i porażki
dr Lidia Pokrzycka, Katarzyna Bernat
W małym środowisku dziennikarze nie są ludźmi anonimowymi. To utrudnienia prowadzenie dziennikarstwa śledczego, ale pozwala szybciej zdobywać informacje.
Sztuczna inteligencja w mediach. Analiza Reuters Digital News Report 2024
Krzysztof Fiedorek
AI w ciągu ostatnich kilku lat zyskała na znaczeniu, a jej zastosowanie w produkcji, dystrybucji i prezentacji treści informacyjnych stale rośnie. Jednak rozwój ten jest odbierany przez odbiorców z mieszanymi uczuciami, co ma istotne konsekwencje dla zaufania do mediów oraz ich przyszłości.