17.05.2005 Warsztat reportera
Po pierwsze - dobry głos
Bogumiła Hanys
Z Łukaszem Zamilskim, prezenterem "Radia Afera", trenerem warsztatów i treningów psychologicznych, rozmawia Bogumiła Hanys.
- Z pewnością lepiej odpowiedziałyby osoby odpowiedzialne za rekrutację, ale myślę, że może duża doza ekshibicjonizmu, zaraz potem determinacja, trochę próżności i pomysł na coś nowego. Wyszedłem z propozycją, by zrobić program o elfach-fikcyjnych towarzyszach życia- ich historii, funkcjonowaniu. Udało się.
- Pamiętasz swój pierwszy raz w radiu? Co tam wtedy robiłeś?
- Była godzina 6:00 rano, kiedy z dwoma radiowymi wygami spotkałem się na 4-godzinnym prowadzeniu poranka. Pamiętam wypieki na twarzy, niepewność , stremowanie, napięcie - które rozładowywały lampki wina.
- Na ile wykształcenie dziennikarskie pomaga, a na ile przeszkadza w pracy w radiu?
- W związku z tym, że wykształcenia dziennikarskiego nie mam, jestem pedagogiem, trudno powiedzieć mi w jakim stopniu pomaga , w jakim przeszkadza. Z perspektywy czasu, wydaje mi się jednak, że nie jest niezbędne by być prezenterem radiowym. Owszem może pomóc, jeśli chodzi o otoczkę formalną i zrozumienie pewnych struktur. Najważniejsza jest praktyka.
- Jakie cechy -według Ciebie powinien posiadać prezenter radiowy?
- Po pierwsze - dobry głos. Powinien składnie i ładnie puentować. Po drugie- autentyczność. Ważna jest również odwaga. Gotowość do mówienia o rzeczach dla niego ważnych, spornych, naturalność. Ale nie wydaje mi się by był jakiś osobowościowy szablon, do którego chcący zostać prezenterem powinni się dopasować.
- Czy dla "Afery" istnieje jakiś rodzaj muzyki, który nigdy nie pojawi się na antenie?
- Obecnie "Afera" sięga do wszystkich rodzajów muzyki i wybiera z niej perełki. Jednak formuła muzyczna stacji to rock alternatywa. Na pewno nie pojawi się muzyka stricte popowa - cukierkowa, banalna i wyświechtana.
- Jeśli mógłbyś zrobić wywiad lub porozmawiać z jakimś wykonawcą kogo byś wybrał?
- Zdecydowanie Tori Amos. Uwielbiam słuchać jej głosu, jej wypowiedzi. Fascynuje mnie jej biografia, to co przeżyła i sposób w jaki wychodziła z osobistych tragedii. Spytałbym, co jest dla niej najważniejsze, co gotowa byłaby za to "coś" poświęcić i kim by była, gdyby nie muzyka.
- Gdybyś miał polecić Czytelnikom jedną płytę, co by to było?
- Zdecydowanie Tori Amos "Little Earthquake". Każda jej płyta opowiada jakąś historię, jest przepełniona emocjami oraz świetną melodią. Po prostu mistrzostwo wykonania. Druga płyta to Radiohead "Ok. Computer"; bezdyskusyjnie żywa płyta, genialna aranżacja oraz teksty Thoma Yorka.
- Wakacje tuż tuż. Będzie gorąco. Czy równie gorące klimaty przygotowaliście dla swoich słuchaczy?
- Na pewno pojawi się "Chłodnik", zatem ostudzimy zbędne wypieki. Będą jak zawsze wydarzenia kulturalne i informacje o tym, co będzie działo się w mieście. Kluczowe programy zostaną bez zmian. Więcej na stronie www.afera.com.pl. Zapraszam.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak powstają informacje?
Agnieszka Osińska
Media konstruują świat dla nas - odbiorców. Ale większość widzów, słuchaczy, czy czytelników nie dysponuje bezpośrednim dostępem do problemów, o których jest mowa w relacjach.
W Wielkiej Brytanii rusza kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo”
Margaret S.
Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu brytyjski rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”)
Ankieterem każdy być może
Patrycja Kierzkowska
Uwielbiam ankiety w sieci, zwłaszcza te w portalach. Tak mi się przypomniały zajęcia z metodologii, gdzie mówiliśmy o układaniu pytań, które nie mogą sugerować odpowiedzi.
Reklama społeczna jako środek skutecznej perswazji
Mateusz Rocławski
Pierwotnym założeniem reklamy było dotarcie do odbiorców i sprzedanie towaru. Jednak w tym sposobie dotarcia jest też możliwość wywołania społecznie pożądanych postaw i zachowań.
Maxa Webera teoria socjologii stosunków politycznych
Krzysztof Dowgird
Max Weber niemiecki socjolog, żyjący w latach 1864-1920 był bezsprzecznie największym z niemarksistowskich socjologów stosunków politycznych. Wywarł on ogromny i nie malejący wpływ na wiele gałęzi nauk społecznych, w tym także na socjologię stosunków politycznych.
Komunikowanie masowe - odbiorca
Andrzej Woźniak
Jednym z najważniejszych zagadnień we współczesnym świecie jest zagadnienie komunikowania się. Komunikowanie masowe jest uznawane za podstawę relacji międzyludzkich.
Sztuka dobrego mówienia bez bełkotania i przynudzania [PORADNIK]
patronat Reporterzy.info
Mirosław Oczkoś – aktor, trener biznesu, specjalista od wystąpień publicznych i emisji głosu – uczy, jak mówić tak, by nas rozumiano. Do księgarń trafi wkrótce trzecie wydanie poradnika dla każdego, kto chce by jego publiczne wystąpienia zapadły publiczności głęboko w pamięć. Premiera już 23 października.