27.10.2006 Historia mediów
Telewizja cyfrowa - co to jest?
Grupa Vectra
Telewizja cyfrowa (DTV) jest metodą przekazu sygnału telewizyjnego. Dzięki niej możliwe staje się przesłanie nawet kilkunastokrotnie większej liczby programów telewizyjnych i radiowych.
Większa liczba programów to przede wszystkim bogactwo kanałów podzielonych na kategorie tematyczne poświęcone np. sportowi, podróżom, gotowaniu, hobby, gospodarce czy nauce. Tak szeroka oferta programowa powoduje, że każdy może znaleźć programy odpowiadające jego zainteresowaniom.
Najwyższa jakość obrazu
Telewizja cyfrowa to o wiele wyższa jakość dźwięku i obrazu, a także możliwość zaoferowania wkrótce widzom programów w standardzie zwiększonej rozdzielczości, czyli HDTV (High Definition TV). Programy oglądane w tym standardzie odznaczają się jakością, która dorównuje obrazowi, jaki możemy zobaczyć w kinie, a przede wszystkim - większym wrażeniem realności.
Ponadto, DTV jest o wiele mniej podatna na zakłócenia jakości. Zanikanie sygnału w trakcie pogorszenia się warunków pogodowych jest immanentną cechą transmisji satelitarnej. Dla przykładu u abonentów telewizji satelitarnej obraz często zanika w trakcie złej pogody, taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku kablowej telewizji cyfrowej.
Przewodnik po programach
Cyfrowa technologia nadawania umożliwia wprowadzenie wielu dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest przewodnik po programach (EPG). Pozwala on na wyszukiwanie informacji o ulubionych filmach, serialach czy programach sportowych. Dzięki niemu sprawne poruszanie się po tak rozbudowanej ofercie programowej staje się bardzo proste.
Przyjazny w obsłudze przewodnik zawiera także informacje o programach, które są lub dopiero będą nadawane - ich opisy, recenzje, obsadę aktorską.
Kontrola rodzicielska
Inną szczególnie przydatną funkcją jest możliwość zastosowania tzw. kontroli rodzicielskiej. W praktyce sprowadza się to do wyboru programów, jakie będą dostępne dla dzieci oraz zablokowania dostępu do niepożądanych kanałów.
Możliwość wyboru wersji językowej
Jest to znana już z DVD funkcjonalność, dzięki której w trakcie oglądania programów istnieje możliwość wyboru dubbingu lub napisów w kilku dostępnych językach. Funkcja ta umożliwia też odbiór programów w wersji oryginalnej. Jest to znakomite narzędzie do nauki języków obcych, dające dostęp do "żywego języka".
DTV to przyszłość
Ważną cechą DTV jest możliwość oferowania kolejnych usług interaktywnych, takich jak Video on Demand (VOD) czy też Personal Video Recorder (PVR). Pierwsza z tych usług oznacza możliwość wypożyczania filmów, dokumentów czy innych programów z wirtualnej biblioteki bez wychodzenia z domu. Natomiast PVR pozwala na skomponowanie własnego programu telewizyjnego - abonent wybiera nagranie programów, które go interesują, by potem w dowolnym momencie - i z pominięciem reklam - móc je obejrzeć. Dzięki obu tym usługom, użytkownik będzie mógł tworzyć własną telewizję, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.
W dużym skrócie telewizja cyfrowa to:
* Wysoka jakość dźwięku i obrazu (w tym obraz wysokiej rozdzielczości - HDTV)
* Bogactwo programów telewizyjnych i radiowych - nawet do kilkuset kanałów
* Różne wersje językowe tego samego programu
* Napisy
* Kontrola rodzicielska - możliwość blokowania wybranych kanałów
* Łatwy w obsłudze i przejrzysty przewodnik po programach (EPG)
* Możliwość wprowadzenia dodatkowych usług takich jak wideo na żądanie (VOD) czy cyfrowa nagrywarka (PVR)
Set-top-box, czyli po prostu dekoder
Aby korzystać z telewizji cyfrowej nie trzeba mieć specjalnego telewizora. Wystarczy dekoder, czyli tzw. set-top-box (STB). STB są niezwykle proste w obsłudze i zbudowane z myślą o wygodzie użytkowników. Do dekodera dołączany jest wielofunkcyjny pilot, który może być wykorzystywany także do obsługi czterech innych urządzeń elektronicznych np. DVD, czy odtwarzacza CD.
Samodzielne przygotowanie dekodera do pracy jest także stosunkowo łatwe. Przy pierwszym włączeniu urządzenia pojawia się "Okno startowe asystenta instalacji (Autoinstalacja)". Przy pomocy asystenta instalacji można przystąpić, w prosty sposób, do przeprowadzenia najważniejszych ustawień. Oznaczone klawisze na pilocie pozwalają krok po kroku wykonać polecenia asystenta instalacji.
Ponadto, dzięki zastosowaniu tzw. funkcji "On Screen Display" (informacje na ekranie) uproszczona została późniejsza obsługa dekodera oraz zmniejszona liczba klawiszy na pilocie. Wszystkie funkcje wyświetlane są na ekranie i mogą być sterowane małą liczbą klawiszy. Wspólne funkcje połączone są w jedno "MENU".
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Clarin, czyli Trąbka. Argentyńskie rozwiązanie argentyńskich problemów
Małgorzata Dwornik
Pierwszy numer nowej, argentyńskiej gazety Clarin ukazał się 28 sierpnia 1945 roku. Był innowacją na skalę światową. Kiedy dzienniki na całym świecie wydawane były w formacie arkusza, Clarin był tabloidem. Jego twórca, Roberto Noble, zaprezentował czytelnikom dziennik “nie napuszony” i “nie tylko polityczny”. Oto jego historia.
Gibraltar Chronicle. Druga najstarsza na świecie gazeta po angielsku
Małgorzata Dwornik
Pierwszy, czterostronicowy numer ukazał się 4 maja 1801 roku pod długawym tytułem "Continuation of the intelligence from Egypt received by His Majesty`s Ship Flora in three weeks from Alexandria". 11 dni później autorzy postanowili jednak skrócić nazwę gazety. Tak pojawił się istniejący do dzisiaj Gibraltar Chronicle.
Sky News. Historia pionierów dziennikarstwa helikopterowego
Małgorzata Dwornik
Pierwszy całodobowy kanał informacyjny w Wielkiej Brytanii był od początku oczkiem w głowie Ruperta Murdocha. Pojawił się wcześniej od BBC, żeby uniezależnić się od kablówek trafił na satelitę. I od 30 lat zdobywa prestiżowe nagrody oraz... wywołuje skandale.
Historia czasopiśmiennictwa toruńskiego [LINK]
Arkadiusz Skonieczny
Podejmowane w XVIII wieku w Toruniu próby wydawnictw periodycznych należały do najwcześniejszych i najbardziej udanych na terenie całej Polski. Artykuł pochodzi z serwisu turystyka.torun.pl.
Początki i rozwój badań
Agnieszka Osińska
W XVII wieku, kiedy to pojawia się druk periodyczny prasa staje się obiektem analizy jako nowa forma upowszechniania ludzkiej myśli i oddziaływania społecznego.
Dorothy Day. Historia dziennikarki-feministki, która może zostać świętą
Małgorzata Dwornik
Zagorzałe feministki nigdy nie przyjęły założycielki pisma The Catholic Worker do swojego grona, a niektóre grupy katolickie przeklinały jej pacyfizm. Ale jedni i drudzy przyznają, że zrobiła wiele dobrego. W kwietniu 2016 roku ruszył jej proces kanonizacyjny.
Historia The Canberra Times. Tak robi się prasę w stolicy Australii
Małgorzata Dwornik
Od 3 września 1926 roku dziennikarze hołdują hasłu "To serve the National City and through it the Nation". Pierwszy numer miał 16 stron i kosztował 3 pensy. Sprzedano 1800 egzemplarzy co na 6600 mieszkańców miasta było nie lada sukcesem. Dziś po The Canberra Times sięga co trzeci mieszkaniec australijskiej stolicy.