11.12.2017 Prawo w mediach
Nowe Prawo Prasowe. Zmiany zasad autoryzacji od 12 grudnia 2017
Bartłomiej Dwornik
Przepisy nakładają na dziennikarza obowiązek poinformowania rozmówcy o prawie do autoryzacji. Za złamanie tego obowiązku grozić będzie grzywna. Rozmówca będzie miał natomiast od 6 do 24 godzin na zautoryzowanie wypowiedzi i nie wolno mu będzie ingerować w materiał. Nowe zapisy Prawa Prasowego obowiązują od 12 grudnia 2017.
[aktualizacja 11.12.2017]
Od 12 grudnia 2017 roku obowiązują znowelizowane przepisy Prawa Prasowego, zaproponowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najważniejsze zmiany, wprowadzone przez nowelizację dotyczą kwestii autoryzacji:
- brak możliwości odmowy przez dziennikarza autoryzacji wypowiedzi, która nie była dotąd publikowana,
- nałożenie na dziennikarza obowiązku poinformowania osoby udzielającej informacji PRZED JEJ UDZIELENIEM o prawie do autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi,
- skrócenie terminów autoryzacji przez rozmówcę do 6 godzin dla dzienników i 24 godzin dla czasopism.
- uściślenie reguł autoryzacji - nie można w jej ramach zmieniać treści pytań, kolejności odpowiedzi i przekazywać nowych informacji,
- uznanie wypowiedzi za zautoryzowaną, w przypadku niedotrzymania terminów przez rozmówcę,
Nowe przepisy dają też dziennikarzowi kilka nowych uprawnień względem przełożonych:
- prawo dla dziennikarza do odmowy wykonania polecenia służbowego, jeśli oczekuje się od niego publikacji, która łamie zasady rzetelności, obiektywizmu i staranności zawodowej,
- prawo dla dziennikarza, aby nie zgodzić się na publikację materiału prasowego, jeżeli wprowadzono do niego zmiany wypaczające sens i wymowę jego wersji,
27 października 2017 roku Sejm przegłosował nowelizację przepisów. Trzy dni później projekt ustawy przekazany został do podpisu prezydenta. Andrzej Duda podpisał ustawę 15 listopada 2017, a dwanaście dni później została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Ustawa o zmianie Ustawy Prawo Prasowe (Dziennik Ustaw 2017 poz. 2173):
[jeśli dokument nie został wygenerowany, proszę wyłączyć AdBlock]
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Prawo wkrótce będzie tworzyć nam AI. Prognozy eksperta PIE [ROZMOWA]
Mira Suchodolska
– Zanim algorytmy zaczną wydawać wyroki, pewnie jeszcze minie trochę czasu, ale już wkrótce AI będzie pomagała tworzyć uzasadnienia do decyzji sądowych i uczestniczyć w procesie tworzenia aktów prawnych – przewiduje Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Jak rządy w Azji Południowej manipulują mediami. Raport IFJ
Krzysztof Fiedorek
Azja Południowa zmaga się z ogromnymi wyzwaniami w utrzymaniu demokracji i wolności prasy. Najnowszy raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ), „Artificial Independence: The Fight To Save Media and Democracy”, przedstawia rosnące zagrożenia dla dziennikarzy, którzy mierzą się z przemocą, presją finansową i cenzurą
Influencer i podatki. Jaki podatek od umowy barterowej?
Mikołaj Gendaszyk
Influencer otrzymuje produkty lub usługi w zamian za promocję, recenzję lub innego rodzaju działania marketingowe. Barter polega więc na wymianie usług lub towarów bez bezpośredniego przepływu pieniędzy. Rodzi się zatem wątpliwość, w jaki sposób umowy barterowe powinny być rozliczane pod kątem fiskusa.
Podobne artykuły:
Cyberzagrożenia i ochrona danych na home office
Sebastian Kisiel
Przestępcy wykorzystują fakt, że ludzie przebywają w domu. Wzrosła liczba oszustw internetowych wymierzonych w konsumentów, a także cyberataków dokonywanych na osobach pracujących zdalnie.
Ustawa o sygnalistach. Jak się przygotować do nadchodzących zmian
Whiblo
Zaprezentowany w połowie kwietnia 2022 roku drugi projekt polskiej ustawy o ochronie sygnalistów, mimo że nie zawiera niezwykle istotnych zmian w stosunku do swojej pierwotnej wersji, przypomniał organizacjom w Polsce o zbliżającym się obowiązku.
Prawo człowieka do prywatności
Małgorzata Misztal
Wiele jest dokumentów, które sankcjonują prawo człowieka do prywatności i intymności: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka ONZ, Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Poznajcie te i wiele innych regulacji.
Po co władzom dane osobowe abonentów? Analiza kancelarii Skarbiec
Robert Nogacki
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji są zaniepokojone faktem zobowiązywania przedsiębiorców telekomunikacyjnych do przekazywania do GUS szczegółowych danych osobowych abonentów usług telefonicznych.