11.12.2017 Prawo w mediach
Nowe Prawo Prasowe. Zmiany zasad autoryzacji od 12 grudnia 2017
Bartłomiej Dwornik
Przepisy nakładają na dziennikarza obowiązek poinformowania rozmówcy o prawie do autoryzacji. Za złamanie tego obowiązku grozić będzie grzywna. Rozmówca będzie miał natomiast od 6 do 24 godzin na zautoryzowanie wypowiedzi i nie wolno mu będzie ingerować w materiał. Nowe zapisy Prawa Prasowego obowiązują od 12 grudnia 2017.

[aktualizacja 11.12.2017]
Od 12 grudnia 2017 roku obowiązują znowelizowane przepisy Prawa Prasowego, zaproponowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najważniejsze zmiany, wprowadzone przez nowelizację dotyczą kwestii autoryzacji:
- brak możliwości odmowy przez dziennikarza autoryzacji wypowiedzi, która nie była dotąd publikowana,
- nałożenie na dziennikarza obowiązku poinformowania osoby udzielającej informacji PRZED JEJ UDZIELENIEM o prawie do autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi,
- skrócenie terminów autoryzacji przez rozmówcę do 6 godzin dla dzienników i 24 godzin dla czasopism.
- uściślenie reguł autoryzacji - nie można w jej ramach zmieniać treści pytań, kolejności odpowiedzi i przekazywać nowych informacji,
- uznanie wypowiedzi za zautoryzowaną, w przypadku niedotrzymania terminów przez rozmówcę,
Nowe przepisy dają też dziennikarzowi kilka nowych uprawnień względem przełożonych:
- prawo dla dziennikarza do odmowy wykonania polecenia służbowego, jeśli oczekuje się od niego publikacji, która łamie zasady rzetelności, obiektywizmu i staranności zawodowej,
- prawo dla dziennikarza, aby nie zgodzić się na publikację materiału prasowego, jeżeli wprowadzono do niego zmiany wypaczające sens i wymowę jego wersji,
27 października 2017 roku Sejm przegłosował nowelizację przepisów. Trzy dni później projekt ustawy przekazany został do podpisu prezydenta. Andrzej Duda podpisał ustawę 15 listopada 2017, a dwanaście dni później została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Ustawa o zmianie Ustawy Prawo Prasowe (Dziennik Ustaw 2017 poz. 2173):
[jeśli dokument nie został wygenerowany, proszę wyłączyć AdBlock]
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Zatrucie SEO. Hakerzy wykorzystują wyszukiwarki do ataków na firmy
Piotr Rozmiarek
Wyszukiwarki pomagają nam szybko znaleźć informacje, ale mogą być również wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zatruwanie SEO to taktyka, w której atakujący manipulują rankingami wyszukiwarek, aby umieścić szkodliwe witryny na szczycie wyników wyszukiwania.
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Podobne artykuły:
Quishing. Jak się chronić przed oszustwami z użyciem kodów QR
Krzysztof Fiedorek
Zdaniem analityków Keepnet Labs, quishing będzie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla firm i osób fizycznych w 2024 roku. W roku 2023 liczba przypadków wyłudzenia danych lub pieniędzy w ten sposób wzrosła na świecie o 587%.
Dziennikarz obywatelski w prawie prasowym
Jan Kłosowski
Termin “dziennikarz obywatelski” stał się dość popularny. Jednocześnie siwiejące prawo prasowe - z pewnością np. blogerów do dziennikarzy nie zalicza.
Jak ochronić się przed deepfake?
Newseria Innowacje
Deepfake stanie się w najbliższych latach jednym z podstawowych narzędzi w rękach cyberprzestępców. Technika łączenia zdjęć, filmów i głosu – często wykorzystywana w celach rozrywkowych – może być także groźnym instrumentem służącym dezinformacji, ale i atakom wyłudzającym dane czy pieniądze.
Dostęp do informacji publicznej. Tekst ustawy
Kancelaria Sejmu RP
Ustawa z dnia 6 września 2001 r.o dostępie do informacji publicznej. Tekst ujednolicony.