15.01.2018 Rynek medialny
Czytelnicy portali internetowych w Polsce. Analiza lojalności
Bartłomiej Dwornik
- Onet.pl - 17 322 160 użytkowników, 321,33 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 11,6%)
- WP.pl - 14 802 675 użytkowników, 321,93 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 18,3%)
- Interia.pl - 13 242 657 użytkowników, 174,09 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 12,6%)
- Gazeta.pl - 9 525 665 użytkowników, 99,47 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 3,9%)
- O2.pl - 6 522 097 użytkowników, 82,85 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 49,24%)
Z tak zestawionych danych wynika, że największą liczbą czytelników pochwalić się może Onet, a najbardziej zaangażowani w publikowane treści są czytelnicy Wirtualnej Polski. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z największych portali horyzontalnych oferuje swoim użytkownikom usługę poczty internetowej, która generuje dla każdego z nich istotny ruch. W przypadku portalu O2.pl jest to prawie połowa udziału. Gdyby nie wliczać użytkowników poczty elektronicznej do czytelników, Onet przejąłby pierwsze miejsce w angażowaniu treścią od Wirtualnej Polski, a O2 straciłoby piąte miejsce w zestawieniu na rzecz TVN24.pl (62.53 mln wizyt i brak usługi pocztowej).
Lojalność czytelników portali
Ciekawe wnioski płyną również z porównania dostępnych w SimilarWeb danych o strukturze ruchu poszczególnych portali internetowych. Co prawda platforma podaje ją tylko dla ruchu generowanego przez komputery, z pominięciem urządzeń mobilnych, ale mimo wszystko pozwalają one nakreślić obraz na przykład dla lojalności czytelników poszczególnych mediów. Lojalności mierzonej udziałem ruchu bezpośredniego, czyli na przykład wejść z adresu zapisanego w "ulubionych" przeglądarki internetowej lub wpisaniu adresu ręcznie.
Pod kątem tego kryterium najlepszy wynik osiąga Wirtualna Polska, która ponad 70 procent ruchu pozyskuje ze świadomych wejść bezpośrednich. Na drugie miejsce awansuje Gazeta, a Onet spada z podium.

Co się jednak stanie po odcięciu od ruchu bezpośredniego wizyt generowanych w każdym portalu przez pocztę internetową? Jeśli uznać, że wtedy dopiero mamy obraz prawdziwej lojalności czytelniczej, czyli odsetek osób przychodzących do portali po informację, klasyfikacja zmieni się diametralnie.
Lojalność czytelników portali po odjęciu ruchu generowanego przez usługi poczty
- Gazeta - 64,0%
- Onet - 39,8%
- Interia - 38,0%
- Wirtualna Polska - 27,6%
- O2 - 5,3%
W takim ujęciu zdecydowanym liderem okaże się portal Gazeta. Podium uzupełnią Onet i Interia.
Skuteczne pozycjonowanie
Z danych SimilarWeb można też dowiedzieć się, który z wielkich portali najlepiej opanował sztukę pozycjonowania i optymalizacji treści pod kątem SEO. Demonstrują to dane na temat udziału w całym ruchu wizyt generowanych przez przejścia z wyszukiwarek internetowych.

Okazuje się, że najskuteczniej z pozycjonowaniem swoich treści i pozyskiwaniem ruchu z wyników wyszukiwania radzi sobie Onet, wyprzedzając nieznacznie Interię i już dość wyraźnie Gazetę. Oczywiście, jeśli za miarę sukcesu uznać udział ruchu SEO w całej miesięcznej liczbie wizyt. W wartościach bezwzględnych pozyskiwanego ruchu kolejność będzie nieco inna.
Szacunkowa liczba wizyt pozyskiwanych miesięcznie z wyszukiwarek internetowych
- Onet - 72 mln
- Wirtualna Polska - 42 mln
- Interia - 33 mln
- Gazeta - 15 mln
- O2 - 7 mln
Również w tym ujęciu liderem będzie Onet, jednak na drugie miejsce awansuje Wirtualna Polska, dla której udział ruchu z SEO jest co prawda niższy, niż u konkurentów z Interii i Gazety, jednak w liczbach bezwzględnych WP uzyskuje wyniki wyraźnie lepsze.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Antyukraińska propaganda w polskim internecie. Raport Demagoga i IMM
Katarzyna Ozga
W 2024 roku opublikowano niemal 327 tys. polskojęzycznych wpisów i komentarzy, które w negatywny sposób odnosiły się do społeczności ukraińskiej. Wśród kont szerzących antyukraińską narrację i mających największy zasięg na portalu X i na Facebooku znalazł się profil europosła Grzegorza Brauna.
Radio w 2011 roku. Ponad 24 miliony słuchaczy dziennie
Krzysztof Głowiński
Trzeci rok z rzędu zasięg dzienny radia ogółem utrzymywał się na poziomie ponad 80 proc. Oznacza to, że w 2011 roku średnio każdego dnia radio włączało 24,3 mln słuchaczy.
Nowe indywidualne mass-media (Mass Self Communication)
Grzegorz D. Stunża
W najnowszym numerze "Le Monde Diplomatique" pojawił się artykuł Manuela Castellsa "Indywidualne Mass Media". Autor zwraca w nim uwagę na to, że media, kiedyś subiektywne, będące organami partii politycznych (np. w przypadku gazet) i poddawane różnorodnym naciskom, tylko na jakiś czas odeszły od jednostronności.
Media obywatelskie - szansa, czy zagrożenie dla PR?
Krzysztof Urbanowicz
Dlaczego "Pijarowcy” boją się mediów obywatelskich? Czy branża PR jest przygotowana do wyzwań stawianych przez nowe media? Czy świat korporacji jest w stanie porozumieć się ze światem Internetu?