15.01.2018 Rynek medialny
Czytelnicy portali internetowych w Polsce. Analiza lojalności
Bartłomiej Dwornik
Spośród największych portali informacyjnych najwięcej użytkowników ma Onet. Jednak pod względem lojalności internautów wyraźnie przegrywa z Wirtualną Polską. Ale gdyby brać pod uwagę tylko czytelników informacji, zdecydowanie wygra Gazeta, która z kolei wypada słabo jeśli chodzi o pozycjonowanie swoich treści w Google.
- Onet.pl - 17 322 160 użytkowników, 321,33 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 11,6%)
- WP.pl - 14 802 675 użytkowników, 321,93 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 18,3%)
- Interia.pl - 13 242 657 użytkowników, 174,09 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 12,6%)
- Gazeta.pl - 9 525 665 użytkowników, 99,47 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 3,9%)
- O2.pl - 6 522 097 użytkowników, 82,85 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 49,24%)
Z tak zestawionych danych wynika, że największą liczbą czytelników pochwalić się może Onet, a najbardziej zaangażowani w publikowane treści są czytelnicy Wirtualnej Polski. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z największych portali horyzontalnych oferuje swoim użytkownikom usługę poczty internetowej, która generuje dla każdego z nich istotny ruch. W przypadku portalu O2.pl jest to prawie połowa udziału. Gdyby nie wliczać użytkowników poczty elektronicznej do czytelników, Onet przejąłby pierwsze miejsce w angażowaniu treścią od Wirtualnej Polski, a O2 straciłoby piąte miejsce w zestawieniu na rzecz TVN24.pl (62.53 mln wizyt i brak usługi pocztowej).
Lojalność czytelników portali
Ciekawe wnioski płyną również z porównania dostępnych w SimilarWeb danych o strukturze ruchu poszczególnych portali internetowych. Co prawda platforma podaje ją tylko dla ruchu generowanego przez komputery, z pominięciem urządzeń mobilnych, ale mimo wszystko pozwalają one nakreślić obraz na przykład dla lojalności czytelników poszczególnych mediów. Lojalności mierzonej udziałem ruchu bezpośredniego, czyli na przykład wejść z adresu zapisanego w "ulubionych" przeglądarki internetowej lub wpisaniu adresu ręcznie.
Pod kątem tego kryterium najlepszy wynik osiąga Wirtualna Polska, która ponad 70 procent ruchu pozyskuje ze świadomych wejść bezpośrednich. Na drugie miejsce awansuje Gazeta, a Onet spada z podium.

Co się jednak stanie po odcięciu od ruchu bezpośredniego wizyt generowanych w każdym portalu przez pocztę internetową? Jeśli uznać, że wtedy dopiero mamy obraz prawdziwej lojalności czytelniczej, czyli odsetek osób przychodzących do portali po informację, klasyfikacja zmieni się diametralnie.
Lojalność czytelników portali po odjęciu ruchu generowanego przez usługi poczty
- Gazeta - 64,0%
- Onet - 39,8%
- Interia - 38,0%
- Wirtualna Polska - 27,6%
- O2 - 5,3%
W takim ujęciu zdecydowanym liderem okaże się portal Gazeta. Podium uzupełnią Onet i Interia.
Skuteczne pozycjonowanie
Z danych SimilarWeb można też dowiedzieć się, który z wielkich portali najlepiej opanował sztukę pozycjonowania i optymalizacji treści pod kątem SEO. Demonstrują to dane na temat udziału w całym ruchu wizyt generowanych przez przejścia z wyszukiwarek internetowych.

Okazuje się, że najskuteczniej z pozycjonowaniem swoich treści i pozyskiwaniem ruchu z wyników wyszukiwania radzi sobie Onet, wyprzedzając nieznacznie Interię i już dość wyraźnie Gazetę. Oczywiście, jeśli za miarę sukcesu uznać udział ruchu SEO w całej miesięcznej liczbie wizyt. W wartościach bezwzględnych pozyskiwanego ruchu kolejność będzie nieco inna.
Szacunkowa liczba wizyt pozyskiwanych miesięcznie z wyszukiwarek internetowych
- Onet - 72 mln
- Wirtualna Polska - 42 mln
- Interia - 33 mln
- Gazeta - 15 mln
- O2 - 7 mln
Również w tym ujęciu liderem będzie Onet, jednak na drugie miejsce awansuje Wirtualna Polska, dla której udział ruchu z SEO jest co prawda niższy, niż u konkurentów z Interii i Gazety, jednak w liczbach bezwzględnych WP uzyskuje wyniki wyraźnie lepsze.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Klasyczne media cytowane chętniej niż internet. Ranking IMM za 2017
BARD
Dziennik Rzeczpospolita, Radio Zet oraz RMF FM otwierają zestawienie najczęściej cytowanych mediów w 2017 roku. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden portal internetowy, Onet.pl. Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów Instytutu Monitorowania Mediów ranking zdominowały media klasyczne.
Media obywatelskie - szansa, czy zagrożenie dla PR?
Krzysztof Urbanowicz
Dlaczego "Pijarowcy” boją się mediów obywatelskich? Czy branża PR jest przygotowana do wyzwań stawianych przez nowe media? Czy świat korporacji jest w stanie porozumieć się ze światem Internetu?
System medialny Stanów Zjednoczonych
Patrycja Żuralska
Znajomość koncepcji wolności mediów w USA jest fundamentem zrozumienia ich miejsca, funkcji i roli w społeczeństwie amerykańskim.
Reklama w radiu. 2011 to wyjątkowo udany rok dla nadawców
Krzysztof Głowiński
Przychody reklamowe radia zwiększyły się w 2011 roku o 6,1 proc., ponad trzykrotnie bardziej niż urósł cały rynek reklamowy. Zwiększyła się też liczba reklamodawców, którzy zdecydowali się umieścić radio w swoich mediaplanach.
Internet miażdży prasę
Katarzyna Ogórek, Money.pl
Zaledwie 2 procent młodzieży poszukuje informacji w prasie, reszta woli newsy on-line. O ekspansji internetu na rynku medialnym czytaj w raporcie Money.pl.
Wiarygodność mediów. Badanie zaufania do informacji w telewizji, radiu i internecie
Monika Kalisiewicz
Ponad 60 proc. Polaków nie wierzy treściom przekazywanym w radiu i telewizji. To zdecydowanie gorszy wynik niż w innych krajach Europy, gdzie brak zaufaniadeklaruje średnio mniej niż połowa ankietowanych.
Jak korzystamy z telewizorów. Rodzinne oglądanie telewizji
Newseria Biznes
Pomimo ciągłego rozwoju internetu i mediów społecznościowych, dla ponad 40 proc. Polaków telewizja jest wciąż głównym źródłem informacji. Jak wskazują wyniki badań zleconych przez TP Vision, 97% polskich gospodarstw domowych ma telewizor, a ponad połowa z nich - dwa lub więcej.