22.01.2018 Rynek medialny
Nowe technologie w dziennikarstwie. Badanie PressInstitute
BARD
Prawie 59 procent dziennikarzy używa kamery w smartfonie lub tablecie do nagrywania filmów. Ponad trzy czwarte korzysta z wbudowanego w telefon aparatu do robienia zdjęć, które później publikują - wynika z badania "Dziennikarze i nowe technologie", przygotowanego przez PressInstitute.

Jak podają autorzy badania, opublikowanego w styczniowym numerze miesięcznika PRESS, dla ponad 40 procent dziennikarzy smartfon jest dziś podstawowym narzędziem pracy. Już prawie wszyscy (97 procent) korzysta na co dzień z internetu mobilnego.
Ankietowani dziennikarze pytani byli między innymi o to, w jaki sposób wykorzystują swoje smartfony. Opublikowane przez PressInstitute wyniki pokazują, że częściej używają telefonów do korzystania z aplikacji mobilnych, niż do prowadzenia rozmów:
- 90,6% korzysta z aplikacji
- 79,9% prowadzi rozmowy
- 75,5% robi zdjęcia
- 58,3% nagrywa filmy
- 56,2% korzysta z mediów społecznościowych
Autorzy badania sprawdzili też, jak zmienił się sposób używania smartfonów przez dziennikarzy na przestrzeni pięciu ostatnich lat. Oto wyniki:
- 43,2% dziennikarzy zaczęło używać smartfona
- 38,8% zaczęło używać do pracy kamery w smartfonie lub tablecie
- 26,6% zaczęło używać do pracy aparatu fotograficznego w smartfonie lub tablecie
Szczegółowe wyniki badania PressInstitute dostępne są na łamach miesięcznika PRESS. W ankiecie, prowadzonej od 20 listopada do 3 grudnia 2017 roku, wzięło udział 139 dziennikarzy z ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych redakcji prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych.
Rozwój dziennikarstwa mobilnego
Wyniki badania potwierdzają wnioski, płynące z raportu "Mobile Journalism", opublikowanego w maju 2017 roku przez agencję PR d*fusion communication. Z tych badań wynika z kolei, że:
- ponad 90 procent redaktorów korzysta z laptopa i telefonu
- 42 procent dziennikarzy wykonuje swoją pracę z domu
- prawie 50 procent zapoznaje się z treścią nadesłanego tekstu na smartfonie
- 89 procent redaktorów przyznaje, że telefon komórkowy podniósł efektywność ich pracy
- ¼ newsroomów przeniosła się do sieci
- 41 procent redaktorów przeprowadziło wywiad przez komunikator internetowy
Mobilne urządzenia, dające możliwość mobilnej pracy, spowodowały że zaledwie 23 procent ankietowanych wykonuje swoje zadania wyłącznie w redakcji, a prawie połowa przyznaje, że pracuje z domu. 17 procent respondentów zdarzyło się nawet redakcyjne biurko zastąpić własnymi kolanami, pisząc tekst w komunikacji miejskiej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Internet pokonał telewizję
Katarzyna Ogórek
Jak wynika z najnowszych badań, z internetu w całej Europie korzysta obecnie 168 mln użytkowników. 57 z nich surfuje po sieci regularnie co najmniej raz w tygodniu.
Krytyka, która boli: Jak Polacy reagują na negatywne uwagi
Krzysztof Fiedorek
Krytyka to nieodłączna część naszego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Jak pokazuje raport "Jak Polacy radzą sobie z krytyką?", opracowany przez analityków portalu CVeasy.pl, Polacy wciąż mają problem z przyjmowaniem negatywnych uwag.
Blogi w e-commerce. Raport Elephate i Senuto
KrzysztoF
Średnia liczba zindeksowanych artykułów na blogach e-commerce to 565, a jeden wpis przyciąga 347 odbiorców miesięcznie. Najwyższy ruch organiczny na pojedynczym artykule generuje branża zdrowotna. Za kulisy komercyjnej blogosfery zaglądają autorzy "Rankingu blogów w e-commerce".
Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie
Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.