menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

2.04.2018 Rynek medialny

Zaufanie do informacji w mediach. Badanie Press Club Polska

Bartłomiej Dwornik

Polacy w większości ufają informacjom przekazywanym przez media. Najbardziej tym, dotyczącym tematyki społecznej. Najmniej takim, które poruszają kwestie polityczne - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Danae na zlecenie Press Club Polska, AXA i Provident.

Zaufanie do informacji w mediachźródło: Press Club Polska

Przedstawienie kontekstu problemu, neutralny język czy nawet popularność źródła informacji, jak wynika z badania opublikowanego przez Press Club Polska, mają znaczenie drugorzędne. Na wiarygodność informacji w mediach najbardziej wpływają natomiast:

 • prezentowanie opinii niezależnych ekspertów, autorytetów w danej dziedzinie - 59%
 • odwoływanie się do badań naukowych - 51%
 • prezentowanie różnych źródeł informacji - 46%

- Blisko 80 procent Polaków deklaruje, że weryfikuje informacje na tematy polityczne, najczęściej sprawdzając, co mówią na ten temat inne media, wyszukiwarka internetowa czy internauci za pośrednictwem social mediów. Informacje ekonomiczne oraz społeczne cieszą się co prawda większym zaufaniem, ale mimo to ponad 60 procent respondentów nie ufa w pełni relacjom pozyskanym tylko z jednego źródła - komentuje Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, cytowany na stronie Pressclub.pl. - Co ciekawe, informacje medialne są dla Polaków częstym tematem rozmów w gronie rodziny i znajomych. Dla ponad 40 proc. konfrontacja własnych opinii z informacjami i przekonaniami innych jest jednym ze sposobów.

Skąd czerpiemy informacje


Z badania "Zaufanie do mediów" wynika, że najbardziej interesujące informacje w mediach to dla Polaków te związane z ich hobby. Deklaruje to ponad połowa ankietowanych. Tematami społecznymi interesuje się ponad 40 proc. Kolejne 35 proc. Polaków śledzi informacje gospodarcze i finansowe, tylko co trzeci badany deklaruje zainteresowanie newsami politycznymi.

REKLAMA

Najczęściej wykorzystywanym do pozyskiwania informacji źródłem jest telewizja. Na podstawie deklaracji uczestników badania ogólny podział źródeł informacji, bez względu na wiek i zainteresowania, prezentuje się następująco:

 • telewizja - 97%
 • radio - 85%
 • prasa - 85%
 • internet - 80%

Autorzy badania podkreślają, że najrzadziej informacje pozyskujemy ze specjalistycznych blogów i mediów społecznościowych. Traktowanie tych miejsc jako źródło informacji deklaruje około 65 proc. Polaków.

Badanie przeprowadzone zostało we wrześniu 2017 roku, jego szczegółowe wyniki zobaczyć można na stronie Press Club Polska.

Zaufanie do mediów się zmienia


Na wyniki uzyskane przez Press Club Polska warto spojrzeć przez pryzmat danych, jakie pięć lat temu opublikował Reader`s Digest w raporcie z badania European Trusted Brands 2012. Wówczas mieszkańcy 15 europejskich krajów, w tym Polski, również zostali zapytani o zaufanie do mediów. Wyniki pokazały, że tradycyjne media cieszyły się wówczas znacznie mniejszym zaufaniem niż internet.

Zaufanie do mediów w Polsce w roku 2012

 • internet - 56%
 • prasa - 38%
 • telewizja - 37%
 • radio - 37%

Polacy w 2012 roku mieli zdecydowanie mniejsze zaufanie do radia i telewizji oraz nieco mniejsze do prasy w porównaniu do pozostałych Europejczyków. Autorzy badania sprzed pięciu lat sugerowali dwa powody takich wyników. Pierwszy jest taki, że Polacy generalnie nie ufają instytucjom. Drugi to głębokie podziały polityczne w społeczeństwie rzutujące na rozgraniczenie mediów na „nasze” i „wasze”. Wyjątkiem był internet, któremu ufał znacznie większy odsetek Polaków, dużo większy także niż średnio u Europejczyków. Jednak już wówczas rysować się zaczął wyraźny spadek zaufania do internetowych newsów. Dwa lata wcześniej, czyli w roku 2010, zaufanie do internetu wynosiło aż 72%. W ciągu zaledwie dwóch lat spasło więc aż o 16 punktów procentowych.

Internet źródłem fake news


Globalny spadek zaufania do informacji z internetu tłumaczyć można podejrzliwością, coraz bardziej uzasadnioną w związku z zalewem dezinformacji i fake newsów. Skalę tego problemu badali niedawno analitycy Reuters Institute. Opublikowany przez nich w lutym 2018 roku raport Measuring the reach of “fake news” and online disinformation in Europe dotyczył sytuacji we Francji i Włoszech. Te kraje uznane zostały za szczególnie dotknięte problemem świadomej dezinformacji, wynikającej z chęci zysku lub prowadzonej ze względów ideologicznych i politycznych.

Wyniki badań pokazały jednak, że:

 • najpopularniejsze francuskie i włoskie strony internetowe bazujące na fake news nie przekraczają 3,5% zasięgu wśród internautów,
 • odbiorcy serwisów dezinformacyjnych spędzają w nich miesięcznie znacznie mniej czasu, niż na stronach ze sprawdzonymi informacjami,
 • zaangażowanie w niezweryfikowane treści w mediach społecznościowych we Francji jest dwukrotnie wyższe, niż w tradycyjnych mediach.

Warto przypomnieć również wyniki ubiegłorocznego badania, przeprowadzonego w Polsce prze ISProject Wydawca. Jego autorzy zbadali zaufanie do informacji z internetu wśród polskich internautów:

 • 19% ma pełne zaufanie do informacji znalezionych w internecie,
 • 20% porównuje znalezioną informację w kilku źródłach,
 • 61% stosuje zasadę ograniczonego zaufania.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Rynek mediów cyfrowych w Polsce. Prognoza na lata 2012-2016

Katarzyna Forycka
Do 2016 roku globalne wydatki na rozrywkę i media przekroczą  2 biliony dolarów. Rynek polski będzie rósł szybciej niż Europa Zachodnia, osiągając w 2016 roku wartość 12,7 miliarda dolarów.

Konferencje prasowe w oczach dziennikarzy. Raport PAP

PAP
Atrakcyjność konferencji prasowych podnoszą: możliwość zadawania pytań, dopytywania w sytuacji braku odpowiedzi, udział osób kompetentnych w temacie spotkania oraz dostęp do internetu. To wnioski z ankiet dziennikarzy portali internetowych, prasy drukowanej, radia i telewizji, zebranych przez Polską Agencję Prasową

Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny

Robert Susło
Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.

Agencje prasowe w Polsce - typy i specjalizacja

Monika Biała
W oficjalnych nazwach agencji występują 3 terminy charakterystyczne dla tego typu instytucji: agencja telegraficzna, agencja prasowa i agencja informacyjna.

Najczęstsze błędy w polskim internecie. Raport NadWyraz.com

Maciej Piotrowski
Analiza objęła 182 błędy językowe za okres 12 miesięcy. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła 4 481 361. Oprócz tradycyjnych błędów językowych pierwszy raz w historii analizie poddano tzw. memobłędy (np. somsiad, hora curka). Internauci dziennie publikowali 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund!

Wideo na żądanie. Jak Polacy korzystają z VOD

BARD
Mężczyźni najczęściej wybierają filmy fabularne, a kobiety częściej oglądają seriale. Kobieca publiczność częściej ogląda też na VOD programy muzyczne oraz - choć tu proporcje są zbliżone - programy rozrywkowe i talent show. Takie są wnioski z raportu „Polacy i wideo w sieci” Multimedialnej Agencji Informacyjnej Newsrm.tv.

Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku

Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2007roku została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22