13.08.2018 Rynek medialny
Publiczni nadawcy i newsy w social media. Badanie Reuters Institute
BARD
Na Facebooku i Twitterze najaktywniejszy jest Franceinfo, internetowe ramię publicznego radia i telewizji z Francji. Z Instagrama najintensywniej korzysta brytyjskie BBC. Najmniej pracowników dba o media społecznościowe włoskiego RAI, choć wcale nie są one najskromniejsze. Reuters Institute zbadał aktywność newsową w mediach społecznościowych największych nadawców publicznych Europy.
Gdyby wziąć pod uwagę jedynie kryterium popularności w mediach społecznościowych, zdecydowanym hegemonem wśród największych publicznych nadawców w Europie byłoby brytyjskie BBC. Ponad 44 miliony fanów na Facebooku, tyle samo (łącznie dla profili BBC News dla Wielkiej Brytanii i BBC Breaking News dla świata) na Twitterze i przeszło 4 miliony obserwujących na Instagramie pozostawiają daleko w tyle osiągnięcia konkurentów.
Drugie na Facebooku profile francuskiego Franceinfo (osobne prowadzone jest do wiadomości, osobne dla wideo) śledzi aż szesnastokrotnie mniej internautów. Podobną przewagę BBC ma na Twitterze nad niemieckim Tagesschau. Z badania przeprowadzonego przez The Reuters Institute od maja do października 2017 roku wynika też, że BBC jest jedynym nadawcą publicznym, przekraczającym milion śledzących na Instagramie.
Analitycy Reutersa sprawdzili też, jak wygląda nie tylko liczba fanów, ale również aktywność poszczególnych nadawców w mediach społecznościowych. I tutaj dominacja Brytyjczyków nie jest już tak oczywista. Na Facebooku tytuł najaktywniejszych przypada bowiem Francuzom z Franceinfo. Częściej od BBC publikuje tu również włoskie Rainews.it.
Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Facebooku:
- 51 postów dziennie - Franceinfo (43) i Franceinfo Video (8)
- 32 posty dziennie - Rainews.it
- 31 postów dziennie - BBC News
- 25 postów dziennie - Yle Uutiset
- 22 posty dziennie - Tagesschau
- 19 postów dzienne - ZDF heute
Podobnie na Twitterze - liderem aktywności wcale nie jest profil największy. Liderem i tutaj jest francuski Franceinfo. Dopiero drugie miejsce podium przypada połączonym profilom newsowym dla Wysp i świata, prowadzonym przez BBC. Trzecie miejsce podium przypada fińskiemu Yle Uutiset.
Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Twitterze:
- 64 posty dziennie - Franceinfo
- 55 postów dziennie - BBC News (47) i BBC Breaking News (8)
- 54 posty dziennie - Yle Uutiset
- 46 postów dziennie - Tagesschau (44) i Tagesschau Eil (2)
- 32 posty dziennie - Rainews.it
- 24 posty dzienne - ZDF heute
Instagram wydaje się być platformą, którą publiczni nadawcy w Europie dopiero testują. Wszyscy badani mają tutaj profile, jednak ich aktywność jest absolutnie nieporównywalna. I tylko tutaj palmę pierwszeństwa dzierży profil o największej liczbie fanów.
Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Instagramie:
- 4 posty dziennie - BBC News
- 2 posty dzienne - ZDF heute
- 1 post dziennie - Tagesschau
- 1 post dziennie - Rainews.it
- 1 post dziennie - Yle Uutiset
- rzadziej niż 1 post dziennie - Franceinfo
Redakcje social media
Na częstotliwość i intensywność publikacji teoretycznie wpływa liczebność redakcji, jakie europejscy nadawcy skierowali na odcinek mediów społecznościowych. Tutaj podejście jest zróżnicowane. Największymi zespołami dysponuje brytyjskie BBC i niemieckie Tagesschau.
- Yle Uutiset
Dwie zmiany, 3 edytorów social media, 4 edytorów wideo. - Franceinfo
Dwie zmiany, 4 edytorów Franceinfo wspomaganych przez 3 edytorów Radio France, 2 edytorów wideo. - Tagesschau
Dwie zmiany, 2 managerów, 5 edytorów, 3-osobowy dział wideo, współpraca 4-osobowego działu innowacji. - ZDF heute
Dwie zmiany, 4-5 edytorów i kilku stażystów. Materiały wideo zamawiane są z ZDF Digital. - Rainews.it
1 edytor social media. - PolskieRadio.pl
Dwie zmiany, 6 edytorów social media. - BBC News
Dwie zmiany, 7 stałych edytorów, wspomaganych przez edytorów sekcji tematycznych, około 15 dziennikarzy działu user generated content, korespondenci w Singapurze i Waszyngtonie.
Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej oszczędny, Rainews.it wcale nie odstaje wyraźnie od stawki. Choć za media społecznościowe włoskiego nadawcy odpowiada tylko jedna osoba.
Zobacz cały raport The Reuters Institute na www.digitalnewsreport.org
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Social media i komunikacja w związkach. Ciekawe badania z Palestyny
KFi
Jak wygląda miłość w erze cyfrowej? Czy technologia bardziej zbliża, czy dzieli? W erze, gdy Facebook i Instagram zastępują rozmowy przy stole, media społecznościowe stały się nową przestrzenią relacji małżeńskich. Naukowcy z An-Najah National University sprawdzali, jak technologia może budować więzi, ale też siać niepewność.
Telewizja, trendy i nawyki widzów. Raport EBU
Krzysztof Fiedorek
Młodzież z Europy ogląda telewizję średnio zaledwie 72 minuty dziennie, a w niektórych krajach nawet mniej niż 30 minut. Tradycyjna telewizja ustępuje miejsca TikTokowi, Netflixowi i YouTube’owi. Na naszych oczach nawyki widzów zmieniają się diametralnie. Co to oznacza dla przyszłości mediów?
Podobne artykuły:
Ile zarabiają freelancerzy w Polsce. Wyniki badania Useme.eu
Marek Jaworowski
W Polsce liczba freelancerów, którzy utrzymują się tylko i wyłącznie z bycia wolnym strzelcem to około 100 tysięcy. Najlepsi, działający w ramach elektronicznych usług dla biznesu, zarabiają zdecydowanie ponad 10 tysięcy netto miesięcznie. Niezależność, autonomia i wolność to główne argumenty, które ich przekonują.
Jak Polacy oglądają telewizję. Badanie TP Vision
NWB
Ponad 77% badanych posiada telewizor ustawiony w centralnym miejscu w domu. Już 4 na 10 osób ogląda na telewizorze platformy streamingowe. Zaledwie 18% ankietowanych deklaruje "chętnie oglądam tradycyjną telewizję" - wynika z badania dla TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound.
Przemoc w mediach a wychowanie
Małgorzata Więczkowska
Wpływ środków masowego przekazu na człowieka jest już faktem niekwestionowanym. Nie ma dziś takiego miejsca, w którym nie dałoby się odczuć tego oddziaływania na postawy religijne, moralne, na systemy polityczne, społeczne czy na wychowanie.
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Mediów Internetowych
Witold Filipowicz
23 listopada 2005 roku, w Warszawie oficjalnie powstało Stowarzyszenia Dziennikarzy i Mediów Internetowych - niepolityczna organizacja o charakterze zawodowym.