30.01.2008 Prawo w mediach
O odpowiedzialności osób i mediów publicznych
Money.pl, Artykuł ukazał się 8 maja 2002 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.
Żyjemy w znacznym stopniu w świecie wirtualnym. Dla wielu świat równa się temu, co pokazywane jest w telewizji. Siła oddziaływania obrazów jest wielka.
Decydenci telewizyjni w jakiejś mierze przesądzają o tym, kto tworzy krąg osób publicznych. Ostatnio należą do niego nadal niektórzy przegrani politycy, zaś pewne grono wartościowych ludzi pozostawało i nadal pozostaje poza możliwością dostępu do mediów - twierdzi Maria Szyszkowska.
Swoistą metodą manipulowania ze strony tych, którzy kształtują programy telewizyjne, jest powoływanie się na czynnik oglądalności. Jest to jedna ze współczesnych form cenzury - uważa publicystka "Trybuny". Niestety - jak twierdzi - nie jedyna.
Funkcjonująca u nas zaniżona ocena poziomu intelektualnego i oczekiwań społeczeństwa prowadzi do tego, że wiele audycji telewizyjnych działa otępiająco. Podobnie jest z pismami kobiecymi, które podają porady kulinarne, zdrowotne oraz pozwalają milionom czytelniczek zastępczo przeżywać urok miłości, bogactwa i podróży poprzez opisy życia osób publicznych.
Te opisy wzmagają chęć naśladownictwa. A gdzie miejsce na refleksję nad własnym życiem? W jaki sposób mogą oddziaływać na społeczeństwo ci, którzy pragną poszerzać horyzonty myślowe wielu osób i wyrwać ich z marazmu, skoro nie są dopuszczani do mediów? - zastanawia się w "Trybunie" Maria Szyszkowska.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Pozwy SLAPP w Europie. Jak ucisza się dziennikarzy i aktywistów
Krzysztof Fiedorek
W Europie rośnie liczba strategicznych pozwów, które mają na celu zastraszenie dziennikarzy, aktywistów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jak wynika z raportu CASE SLAPPs Report 2024, w latach 2010–2023 zidentyfikowano aż 1049 takich przypadków. Najwięcej - w Polsce.
Podobne artykuły:
Rynek cyberbezpieczeństwa i prywatność w sieci w Polsce w 2022
BARD
Wartość rynku cyberbezpieczeństwa w 2022 roku przekroczy 2 mld zł - uważają w najnowszym raporcie analitycy PMR. Jednocześnie, z badania ClickMeeting wynika, że ponad 57 proc. Polaków uważa, że już dba właściwie o swoją prywatność w sieci.
Dziennikarski Kodeks Obyczajowy
Konferencja Mediów Polskich
9 maja 2002 roku uczestnicy Konferencji Mediów Polskich podpisali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie zbiór zasad etycznych, których powinni przestrzegać dziennikarze prasy, radia i telewizji.
Hejt w polskim internecie. Raport Kantar TNS dla Sprite
Newseria
Ponad połowa młodych Polaków (16-19 lat) doświadczyła hejtu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeszcze więcej osób przyznaje, że osobiście używało stwierdzeń noszących znamiona hejtu. Przedmiotem nienawistnych komentarzy są najczęściej wygląd, styl ubierania się, narodowość, seksualność, poglądy polityczne oraz wyznanie.
Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji
Mateusz Kozłowski
Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie. [materiał zewnętrzny]