1.10.2018 Warsztat reportera
Freelancer i bezpieczeństwo. 5 wskazówek dla pracujących zdalnie
Barbara Trepka
Zagrożenia cybernetyczne czają się wszędzie. Pracując zdalnie przesyłamy wiele plików i informacji do biura. W miarę jak świat będzie jeszcze bardziej połączony, rozprzestrzenianie się zdalnych pracowników wzrośnie, co doprowadzi do większej liczby bolączek. Jak się chronić przed zagrożeniami w sieci?
- W 2015 r. wykryto lukę w routerach WiFi w hotelu, umożliwiając atakującym dystrybucję złośliwego oprogramowania oraz monitorowanie i rejestrowanie danych przesyłanych przez sieć.
- Laptop jest kradziony co 53 sekundy w Stanach Zjednoczonych.
- Keyloggery USB można znaleźć w systemach przechowywanych na komputerze.
Szczerze mówiąc, to przerażający świat. Zagrożenie to jest dodatkowo podkreślane przez fakt, że jest to tysiąclecie zdalnej pracy. Prawie wszystkie organizacje muszą obecnie akceptować pracowników, którzy pracują zdalnie. Niezależnie od tego, czy są to pracownicy zatrudnieni na miejscu, pracownicy, którzy pracują przez kilka dni z domu, czy pracownicy, którzy codziennie logują się z domu, zespoły zdalne i mobilne są codziennością i stawiają własne wyzwania przed odpowiednimi zespołami IT.
Oto 5 najlepszych porad IT dla zespołów zdalnych i mobilnych, aby zapewnić ich bezpieczeństwo:
Bezpieczeństwo haseł
Ta wskazówka jest wciąż obecna w każdym dialogu cyberbezpieczeństwa, ale to z powodu jej ważności. Zwłaszcza jeśli chodzi o zdalne zespoły pracujące poza siecią przedsiębiorstwa, silne hasło jest najlepszą obroną przed jakimkolwiek zagrożeniem. Zdalne zespoły muszą zapewnić, że wykorzystują silne, trudne do złamania hasła o idealnie różnych postaciach i dwuetapowym uwierzytelnianiu. Nie mogą też udostępniać tych haseł nikomu innemu ani zapisywać ich nigdzie i powinni często je zmieniać.
Aktualizuj urządzenia
W normalnym ustawieniu biurowym zespół ds. bezpieczeństwa IT wprowadzi zasady, aby zapewnić aktualizację systemów najnowszymi łatkami i aktualizacjami przeglądarki, systemu operacyjnego itp. Jednak w przypadku zespołów pracujących zdalnie i być może na własnych urządzeniach jest to również niezbywalna pozycja. Jeśli jakakolwiek oficjalna praca wykonywana jest na urządzeniu, zarówno prywatnym, jak i osobistym, polityka firmy musi być zgodna z najnowszymi łatkami. Urządzenia, które nie zostały zaktualizowane, są receptą na katastrofę i mogą być łatwo wykorzystane przez cyberprzestępców do kradzieży oficjalnych danych.
Korzystanie z publicznych systemów i WiFi
Czasami zdalni pracownicy będą pracować z kawiarni lub restauracji. Pracownicy mogą nawet korzystać z WiFi na lotnisku, gdy przechodzą na oficjalną pracę. Chociaż może to być wygodne, może być bardzo niebezpieczne. Publiczne sieci WiFi często nie mają odpowiednich zabezpieczeń, co czyni je bardzo podatnymi na zhackowanie. Przestępcy mogą je nasłuchiwać i wykradać z nich dane.Ta sama rada powinna być stosowana również w systemach publicznych. Mogą mieć najbardziej szczątkowe systemy zabezpieczeń, nie mając nawet rozwiązania antywirusowego i nigdy nie powinny być wykorzystywane do wykonywania oficjalnej pracy. W rzeczywistości stanowią one także fizyczne ryzyko dla osób, które łatwo mogą zobaczyć, a nawet sfotografować ważne informacje.
Szyfrowanie
Zawsze dobrze jest, aby pracownicy, którzy pracują zdalnie, szyfrowali wszystkie informacje przesyłane do głównej sieci korporacyjnej. To tworzy dodatkową warstwę ochrony i zapewnia, że nawet jeśli hakerzy zdołają uzyskać dostęp do danych przez lukę lub czarną dziurę, nie będą mogli jej używać bez klucza odszyfrowywania. Seqrite Encryption Manager chroni dane korporacyjne rezydujące na punktach końcowych dzięki silnym algorytmom szyfrowania.
Zarządzanie i egzekwowanie zdalnej polityki cyberbezpieczeństwa
Jeśli przedsiębiorstwo ma kilka zespołów, które pracują zdalnie, nie może sobie pozwolić na bycie reaktywnym. Należy opracować i przekazać wszystkim pracownikom właściwą politykę bezpieczeństwa dla tych zespołów, która obejmuje dokładne polecenia i zalecenia wraz z ważnymi instrukcjami. Co ważniejsze, musi być ściśle egzekwowana, aby wszyscy pracownicy byli świadomi tego, czego się od nich oczekuje.
W miarę jak świat będzie jeszcze bardziej połączony, rozprzestrzenianie się zdalnych pracowników wzrośnie, co doprowadzi do większej liczby bolączek. Ale przedsiębiorstwa, które będą mieć podstawowe założenia i upewnią się, że wszyscy są po tej samej stronie, będą musiały przejść długą drogę, aby nie dopuścić do cyberataków.
PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu
Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.
Przedszkolaki demaskują hipokrytów. Eksperyment Uniwersytetu SWPS
ekr/ bar/
Nawet dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie rozpoznać hipokrytów, których oceniają gorzej od innych ludzi łamiących zasady – dowodzą badacze z Uniwersytetu SWPS. Opiekunowie powinni więc zwracać uwagę na to, czy ich działania są spójne z deklaracjami, bo dzieci są uważnymi obserwatorami moralnej integralności.
Podobne artykuły:
Pozycjonowanie i SEO. Poradnik dla dziennikarzy internetowych [LINK]
Bartłomiej Dwornik
Jak napisać artykuł, który pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania Google? Czy stosowanie zasad SEO musi negatywnie wpływać na jakość tekstu? Przewodnik dla redaktorów i dziennikarzy, przygotowany przez Reporterzy.info dla polskiego wydania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego – EJO.
Tyrania informowania
Zenon Kuczera
W czasie kiedy wydaje się, że demokracja i wolność triumfują na całym świecie uwolnionym od reżimów totalitarnych, paradoksalnie pod różnymi aspektami wraca do sił cenzura i manipulacja.
Wybory wygrywają dziennikarze
Andrzej M. Salski
Wielokrotnie słyszy się w Polsce wypowiedzi przedstawicieli różnych partii, że opinia społeczna nie jest w dostatecznym stopniu informowana o programach czy działaniach tych partii. Żadna partia nie może na nikogo wpływać w przypadku, jeżeli ma do czynienia z dezinformacją o swoich działaniach, lub mass media stworzą wokół niej prożnię informacyjną.
Język w mediach elektronicznych
Jerzy Podracki
Czytelnik znajdzie w książce jedenaście artykułów poruszających różne zagadnienia z zakresu komunikowania (się) w mediach elektronicznych, głównie w radiu, telewizji, internecie, telefonii i filmie.