9.12.2019 Marketing i PR
VoD przyszłością cyfrowej reklamy
Mariusz Maksymiuk, prezes Adexon
Od początku późnych lat 20. telewizja przeszła wiele transformacji: nadejście koloru, dźwięku i tę największą – Internetu. To właśnie Internet całkowicie zmienił jej format. Dziś nikt z nas nie musi siadać na kanapie o określonej porze, aby obejrzeć ulubiony serial.

Transformacja telewizji
Teraz to my, odbiorcy decydujemy o tym co i kiedy oglądamy, wybierając platformy takie jak Netflix, YouTube, Player, Ipla, HBO GO i wiele innych. Z tych największych serwisów w Polsce korzysta już kilka milionów użytkowników miesięcznie. Dotyczy to szczególnie osób w wieku 18-34. To właśnie im nieobce są nowości technologiczne oraz najlepsze zagraniczne produkcje.
Na żądanie odbiorców
Internet nieodwracalnie zmienił otaczającą nas rzeczywistość. Łatwy i szybki dostęp do informacji oraz ich różnorodność stała się standardem dla użytkowników. Tak właśnie powstały usługi umożliwiające odbiorcom dostęp do przekazu w wybranym przez nich czasie. Jedną z nich jest tzw. wideo na żądanie. Cenią to przede wszystkim ci, którzy mogą oglądać ulubiony serial czy dokument na urządzeniu mobilnym w komunikacji miejskiej, czy czekając w kolejce. 24-godzinny dostęp z możliwością zatrzymywania i przewijania w dowolnym momencie stał się niezwykle cennym ułatwieniem.
Rozwiązanie to jest także wygodne dla rodzin, które cenią sobie możliwość obejrzenia nowego filmu czy wydarzenia sportowego w domowym zaciszu. Okazuje się też, że dzięki VOD jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić. Bilety do kina dla kilkuosobowej rodziny mogą kosztować nawet dziesięć razy więcej niż kilkumiesięczny dostęp do danej platformy.
VOD dla reklamodawców
Dziś VOD, za sprawą preferencji internautów, którzy najczęściej sięgają po content video jest jednym z najszybciej rosnących trendów. Do wzrostu popularności tych serwisów przyczynia się także technologia, która daje nam coraz to nowsze możliwości. To właśnie dzięki niej mamy dostęp do niezliczonej liczby materiałów na dowolnym urządzeniu.
Oglądając telewizję w internecie nie omija nas oglądanie reklam. Coraz więcej marek przenosi się z tradycyjnej telewizji do tej cyfrowej. To naturalne – reklamodawcy podążają za swoją grupą docelową.
Według najnowszych badań, w 2018 roku przed oraz w trakcie programów dostępnych w serwisach VOD średnio w ciągu jednej godziny reklamy były wyświetlane przez około 9,5 minuty. To o 2,5 miliona więcej niż w roku 2017. Te dane mówią, że liczba reklam wyświetlanych w serwisach cyfrowych coraz bardziej zbliża się do telewizji tradycyjnej. Badania Zeniht pokazują, że w 2020 roku, w Polsce, średni czas oglądania wideo online wzrośnie do godziny dziennie.
Wideo na żądanie jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych odbiorców, którzy najbardziej cenią sobie możliwość wyboru tego co oglądają, kiedy oraz na jakim nośniku. Natomiast stale rosnący wskaźnik konsumpcji treści wideo oraz liczby użytkowników platform VOD sprawia, że reklamodawcy coraz częściej i chętniej wykorzystują online video do budowania zasięgów kampanii, chcąc dotrzeć do tych użytkowników, którzy oglądają telewizję sporadycznie lub nie robią tego wcale.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak zyskać dzięki technikom e-marketingowym?
adwordsgroup.pl
Kampania linków sponsorowanych w Google Adwords to tylko jeden ze sposobów, które oferowane są e-marketingowców. I tutaj od razu pojawia się problem, jak nie zgubić się w gąszczu tych wszystkich technik. Przecież nie wszystkie będą odpowiednie dla naszego biznesu. Najprostszym sposobem, ale i odrobinę czasochłonnym jest po prostu poznanie ich. Z tego właśnie powodu omówimy dzisiaj, jak zyskać dzięki tym technikom. [artykuł sponsorowany]
Prowadzenie bloga firmowego dla wsparcia SEO i nie tylko - 8 korzyści
KK
Wzrost ruchu na stronie dzięki dobrze przygotowanej publikacji na bloga firmowego może wynieść nawet ponad 400%. Ponad połowa internautów szuka interesujących ich treści w Google, a 18% z nich chce czytać artykuły na firmowych blogach. Zobacz, jak optymalnie wykorzystać tę wiedzę.
Praca w Public Relations. Duży spadek liczby ofert rekrutacyjnych
BARD
Agencje PR zamieściły w ubiegłym roku łącznie ponad 900 ogłoszeń rekrutacyjnych w największym branżowym portalu. Kolejne 488 ofert pochodziło od firm i instytucji, tylko 11 od pośredników. Łącznie w 2017 roku pojawiło się zaledwie 1,4 tysiąca ofert pracy w branży public relations - wynika z analizy PRoto.pl.
Największe kryzysy wizerunkowe. Badanie Alert Media Communications
Marlena Garucka-Kubajek
W celu uzyskania pełnego obrazu kryzysowego pejzażu 2019 roku badanie przeprowadzono w ostatnich dniach grudnia wśród 108 starannie wyselekcjonowanych przedstawicieli branży public relations odpowiadających za komunikację w wiodących polskich firmach, instytucjach oraz organizacjach.
Co to jest marketing szeptany?
Paweł Grabowski
Każda firma, usługa lub produkt, by osiągnąć sukces na rynku, potrzebuje odpowiedniej reklamy. Jak jednak w naturalny sposób zwrócić uwagę konsumentów? W tym celu stosuje się marketing szeptany, cieszący się od lat coraz większą popularnością. Na czym polega ta forma promocji?
Reklama w internecie. Przyszłość modelu programmatic
Paweł Treściński
Raport Magna Global Programmatic Intelligence szacuje, że do końca 2019 roku 50% wszystkich działań reklamowych będzie stanowić programmatic. Na razie jednak model ten, mimo coraz większej rozpoznawalności w branży, jest wciąż rzadko wybierany.
Muzyka filmowa w reklamach
AlexR
Mówi się, że dobra muzyka filmowa to taka, której widz nie zauważa. A jednak niektóre kompozycje wywarły na popkulturę nie mniejszy wpływ niż filmy, w których ich użyto. Stały się znanymi na całym świecie klasykami, wykorzystywanymi także w produkcjach reklamowych.