28.09.2020 Prawo w mediach
Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji
Mateusz Kozłowski
Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie.
Możesz robić własne fotografie, wykupić dostęp do banku zdjęć stockowych lub… poszukać darmowej grafiki na licencji umożliwiającej jej wykorzystanie. Dowiedz się, skąd brać dobrej jakości fotki bez ponoszenia opłat. Całkowicie legalnie!
Darmowe zdjęcia – poznaj rodzaje licencji
Nie każdy bank zdjęć pozwala dowolnie wykorzystać darmową grafikę. Autor niekoniecznie bezinteresownie zrzeka się bowiem całości praw do swojego dzieła. Po jakie fotki więc sięgać, a z których lepiej zrezygnować? Wszystko zależy od licencji!
W bankach możesz znaleźć obrazy na licencji:
- 1. CC0 – Creative Commons Zero
Licencja ta oznacza, że autor przekazał swoje dzieło do domeny publicznej (zrzekł się praw do grafiki). Darmowe obrazy na licencji CC0 możesz pobrać i zapisać na swoim komputerze, publikować na stronach lub udostępniać w mediach społecznościowych, przerabiać. Są one dostępne do wykorzystania prywatnego oraz celów komercyjnych. Nie musisz wskazywać skąd takie obrazy pochodzą i kto jest ich autorem. - 2. CC BY – Creative Commons Attribution
Bardziej popularna jest licencja CC BY – uznanie autorstwa. Obrazy na tej licencji możesz bez obaw kopiować, rozpowszechniać (w celach prywatnych lub komercyjnych), użytkować lub przerabiać. Warunkiem jest jednak to, że każdorazowo, wraz ze zdjęciem, umieścisz informację o jego twórcy. Licencjodawca nie może odwołać udzielonej wcześniej zgody na wykorzystanie swojego dzieła do momentu, gdy warunki licencji są przestrzegane.
Gdzie szukać darmowych zdjęć z licencją Creative Commons?
Dobrej jakości zdjęcia na licencji CC znajdziesz w kilku bankach obrazów:
- Unsplash (https://unsplash.com/) – bank ten funkcjonuje w języku angielskim. Znajdziesz tutaj naprawdę duży wybór świetnej jakości zdjęć z wielu różnych kategorii. Są to obrazy na licencji CC0, dlatego podanie źródła fotografii nie jest wymagane (będzie jednak uprzejmym gestem wobec autora),
- Pixabay (https://pixabay.com/pl/) – jest to jedna z najpopularniejszych platform z darmowymi zdjęciami. Obrazy możesz wyszukiwać za pomocą haseł wpisywanych w języku polskim. Dostępna jest tutaj bardzo szeroka baza doskonałej jakości fotografii z wielu różnych kategorii – od pięknych krajobrazów, po doskonałe portrety, zdjęcia minimalistyczne czy produktowe. Pamiętaj jednak, że u góry wyszukiwania zawsze pojawiają się zdjęcia komercyjne shutterstock, a dopiero pod nimi fotki na darmowej licencji,
- Free Images (https://pl.freeimages.com/) – znajdziesz tutaj bogatą bazę zdjęć z różnych kategorii, które możesz wyszukiwać także po polskich hasłach. Na dole podstrony z fotką dostępna jest tabela ze szczegółami licencji. W Free Images oprócz darmowych obrazów znajdziesz także płatne grafiki z platformy iStock,
- Pexels (https://www.pexels.com/) – dostępne są tutaj wysokiej jakości zdjęcia o różnej tematyce. Obrazy możesz wyszukiwać po polsku. Pod każdą grafiką znajdziesz informację o możliwości jej wykorzystania. Chcesz zdobyć szczegółowe informacje o licencji i dodatkowe dane? Kliknij w „Informacje” – platforma udostępnia tutaj dane autorów zdjęć i ciekawe statystyki,
- StockSnap (https://stocksnap.io/) – w bazie dostępne są dobrej jakości darmowe obrazy (m.in. o tematyce biznesowej). Wyszukiwarka działa w języku angielskim. Darmowe fotografie wyświetlą Ci się pod propozycjami shutterstock (płatne obrazy są wyróżnione znakiem wodnym i gwiazdką w rogu),
- Burst – (https://burst.shopify.com/) – znajdziesz tutaj zdjęcia na różnych licencjach (szczegóły licencji są dostępne na podstronach każdej fotografii). Wyszukiwarka działa w języku angielskim,
- Kaboompics (https://kaboompics.com) – w wyszukiwarce znajdziesz zdjęcia na różnych licencjach. Obrazy możesz wyszukiwać po angielskich hasłach. Ciekawą funkcją jest możliwość filtrowania grafiki po… kolorach.
Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać szczegóły licencji i do zdjęć CC BY dodać informację o jego autorze.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Zdjęcia w mediach społecznościowych i prawo. Porady Legalnej Kultury
Sara Dobrzańska
Czy zdjęcia publicznie udostępnione na Facebooku i Instagramie wciąż są nasze? Czy możemy publikować zdjęcia, na których są inne osoby? Na co się zgadzamy korzystając z portali społecznościowych?
Mowa nienawiści. Jak ją zatrzymać?
Paweł Kowalewicz
Według badania NASK z grudnia 2016 roku, 32 proc. polskich nastolatków było wyzywanych w Internecie, co piąty był poniżany i ośmieszany, a co dziesiąty szantażowany. Jeszcze gorzej wyglądają te dane, gdy nastolatki opowiadali o swoich znajomych.
Rzecznik Praw Obywatelskich straszy dziennikarzy
Money.pl
Dziennikarz, angażując się w prowokację sprzeniewierza się misji swojego zawodu - uważa Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Dziennikarski Kodeks Obyczajowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
Kodeks Etyki Dziennikarzy jest zbiorem zasadniczym norm etycznych, które obowiązują dziennikarzy, członków Stowarzyszenia, w ich pracy i działaniu zawodowym.
Dostęp do informacji. Uwagi do "Ustawy o jawności życia publicznego"
Katarzyna Batko-Tołuć
Opracowanie wskazujące najważniejsze problemy dotyczące projektu Ustawy o jawności życia publicznego stworzone zostało przez grupę organizacji zaniepokojonych planami służb w kwestii reglamentowania prawa do wiedzy i prawa do wypowiadania się.
RODO a informacje prasowe. Czy potrzebna jest zgoda dziennikarza?
BARD
Czy po 24 maja będzie można bez obaw wysyłać informacje prasowe do dziennikarzy, czy też bezpieczniej będzie uzyskać na to ich zgody? Regulacje RODO w tym zakresie tłumaczą branżowi eksperci i prawnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze agencji informacyjnej infoWire.pl.
Stop dezinformacji! - skargi na reklamy
Money.pl
Posługiwanie się zbyt drastycznymi środkami wyrazu, dyskryminacja oraz wprowadzanie w błąd - to główne zarzuty konsumentów wobec reklam emitowanych w 2007 roku.