menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

28.03.2022 Warsztat reportera

Jak napisać artykuł, który Google pokocha, a ludzie zrozumieją

Bartłomiej Dwornik

Kolejność warunków w tytule tego poradnika nie jest przypadkowa. W 2022 roku, żeby dotrzeć ze swoim przekazem do większej grupy odbiorców, trzeba najpierw przekonać maszyny i ich algorytmy, żeby ten przekaz zechciały ludziom wyświetlić. Po pierwsze - artykuł musi być dobry merytorycznie. Po drugie - wyglądać atrakcyjnie i nie utrudniać czytania. Zajmiemy się tym drugim elementem.

Jak napisać artykuł, który Google pokocha, a ludzie zrozumiejąfot. Dwornik.pl | grafika Word Cloud Generator

Ponad połowa ruchu w całym internecie pochodzi z wyszukiwarek. Niektóre badania mówią o 51% (SMA Marketing), inne nawet o 93% (99 Firms) - zależy kto, kiedy i jakimi metodami mierzył. Jedna i druga liczba robi jednak wrażenie. Podobnie jak trzecia, co do której zgodni są już wszyscy: ponad 90% ruchu z wyszukiwarek to kliknięcia na pierwszej stronie wyników.

Wniosek z tego taki, że w wynikach wyszukiwania warto się znaleźć. A im wyżej na liście, tym lepiej. Inaczej nawet najbardziej wybitny tekst może przejść niezauważony. Oczywiście, jest jeszcze całkiem potężny potencjał mediów społecznościowych. Jednak ze względu na ich specyfikę i ciągły napływ nowych treści, zainteresowanie nawet najlepszym materiałem szybko mija. Jeśli chcemy, by nasz artykuł "pożył dłużej", musi dać się go znaleźć w wyszukiwarce.

REKLAMA
Dziennikarz – nowa definicja, wyzwania i obowiązki. Wszystko, co warto wiedzieć o kulturze WATCHDEER

Jednym ze sposobów, aby dodatkowo zapunktować u algorytmów Google, Bing czy innych, nieco mniej popularnych dziś wyszukiwarek, jest zadbanie o readability i UX treści. Czyli o czytelność i użyteczność. To ważne kwestie dla czytelnika, a roboty indeksujące strony internetowe potrafią je badać, mierzyć i doceniać. Przyznając dodatkowe punkty.

Czytelność


Zbiór zasad czytelnego prezentowania treści jest obszerny i można na ten temat pisać podręczniki. Jednak kilka podstawowych, żelaznych zasad da się zgrabnie wypunktować, a przede wszystkim zapamiętać. Dzięki nim artykuł będzie prezentował się przyjemnie dla oka. A czasem ten pierwszy rzut oka bywa kluczowy. Statystyczny odbiorca rezygnuje z czytania po przebrnięciu zaledwie 20% strony www. Dlatego:

 • Podziel tekst na akapity
  Zbyt długie fragmenty tekstu męczą wzrok i podświadomie odstraszają. Dlatego warto dzielić go na akapity. Każdy optymalnie powinien mieć 4-5 linii tekstu na ekranie komputera i dwa razy tyle na smartfonie. Podobno mózg "wyobraża" sobie, że akapit tekstu wypada przeczytać na jednym oddechu. Zadbaj, żeby nie miał obaw, że czytając się udusi.
 • Stosuj śródtytuły
  Tematyczne bloki informacji warto poprzedzać wyraźnie zaznaczonym śródtytułem. Tak, żeby czytelnik wiedział, w którym wątku się znajduje i o czym będzie kolejny. Algorytmy lubią, kiedy śródtytuły używane są obficie. Najlepiej co 300-350 słów.
 • Korzystaj z list
  Dane statystyczne i wyliczanki łatwiej się przyswaja i zapamiętuje, kiedy przedstawione są w formie struktury. Dlatego dobrze jest stosować listy. Dodatkowo, dzięki nim tekst wygląda atrakcyjniej.
 • Wyróżniaj pogrubieniem
  Najważniejsze elementy tekstu, na które autor chce zwrócić szczególną uwagę czytelnika, warto pogrubić. Przyciągają wzrok. Łatwiej je zauważyć i zapamiętać.
 • 21 słów w zdaniu to już za dużo
  Jedna z zasad czytelności mówi, że zdanie nie powinno mieć więcej niż 20 wyrazów. Dłuższe konstrukcje rozpraszają uwagę. mogą utrudniać zrozumienie treści. Dlatego tam gdzie to możliwe, lepiej ich unikać.
 • Zrezygnuj z trudnych słów
  Im prościej, tym lepiej. Oczywiście w granicach rozsądku. Jednak pamiętaj, że algorytmy doceniają prostotę. Dobry tekst dziennikarski powinien być zrozumiały dla statystycznego nastolatka. Czy twój artykuł spełnia ten warunek, możesz sprawdzić darmowymi aplikacjami Logios, Jasnopis albo Yoast SEO.

Jeśli masz możliwość, dodaj w treści artykułu multimedia. Dodatkowe zdjęcie, wykres, tabelkę, albo tematycznie związany film. To uatrakcyjni przekaz i zatrzyma uwagę odbiorcy na nieco dłużej. Algorytmy też to zmierzą docenią. Stosują zasadę, że im więcej czasu spędzonego na stronie, tym treść jest bardziej atrakcyjna i wciągająca. Więc warto ją pokazywać kolejnym odbiorcom.

O formatowaniu treści podczas szkolenia w ramach projektu GrafIT
Typografia


Ważną rolę w czytelności tekstu ma też typografia. Internetowy autor - o ile nie publikuje na własnym blogu - ma na nią ograniczony wpływ. Jednak i te zasady warto znać. Choćby po to, żeby sprawdzić czy strona, na której tekst się pojawia, w pełni wykorzystuje potencjał readability i zasad UX.

 • Czcionka bezszeryfowa
  W internecie jest popularniejsza nie bez powodu. Używa jej 2/3 witryn. Z jednej strony dlatego, że kojarzy się z dynamiką i nowoczesnością. Z drugiej - w przeciwieństwie do tekstów drukowanych na papierze - na ekranie czyta się ją szybciej.
 • Wielkość ma znaczenie
  Również, jeśli chodzi o rozmiar czcionki na ekranie. W przypadku stron prezentujących dłuższe formy tekstowe, zalecana wielkość to okolice 16 pikseli.
 • Interlinia idealna
  czyli odległość między dwoma wierszami tekstu została obliczona naukowo. Dla ludzkiego oka najprzyjemniejsza jest sytuacja, kiedy linie tekstu oddalone są od siebie o 1,48 wysokości liter. Dla uproszczenia, można zaokrąglić tę wartość do 1,5
 • Kontrast
  za duży lub za mały będzie męczył wzrok. I jednocześnie czytelnika. Dlatego warto zadbać o jego komfort również i w tym aspekcie. Idealny kontrast między kolorem liter a tłem to 4,5:1. Jak jest na twojej stronie, możesz sprawdzić narzędziem WebAIM.

Tych kilka podstawowych zasad pomoże zyskać artykułom kilka dodatkowych punktów do SEO. Nie zastąpią kwestii merytorycznych i wartości informacyjnej tekstu - o te zadbać już trzeba swoim warsztatem i kreatywnością. Jednak czytelność i użyteczność może przesunąć artykuł o kilka pozycji w górę w wynikach wyszukiwania. I to właśnie te kilka pozycji może okazać się kluczowe do pojawienia się na pierwszej stronie.

Więcej na temat zasad tworzenia treści do internetu, pozycjonowania i content marketingu opowiadam podczas szkoleń. Zapraszam więc na szkolenia i warsztaty na wynos. A jeśli znacie inne, warte uwagi narzędzia pomagające w poprawieniu czytelności treści - podzielcie się nimi w komentarzu!

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Maciej Orłoś dzieli się wiedzą "O sztuce wystąpień publicznych"

Krzysztof Fiedorek
Wystąpienia publiczne są jak jazda samochodem - mistrzostwa nabiera się w praktyce. Jednak warto też mieć dobrego instruktora i doradcę, szczególnie na początku. [Patronat Reporterzy.info]

Jak zdać na dziennikarstwo. Redakcje prasowe w Polsce

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

Jak zdać na dziennikarstwo. Prawo autorskie

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

Warto przeczytać. Instrukcja obsługi tekstów. Metody retoryki

Bartłomiej Dwornik
Chcesz poznać chwyty retoryczne, przydatne w komunikacji? Zestawienie praktycznych porad, wytłumaczonych na obrazowych przykładach przygotowało Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Dziennikarz w sytuacji kryzysowej

Karol Jakubowicz
W sytuacjach kryzysowych służebna rola mediów na rzecz realizacji prawa społeczeństwa do rzetelnej informacji ujawnia się ze szczególną siłą. <i>Publikacja dzięki uprzejmości <a href="http://www.tvp.pl/etyka">Komisji Etyki TVP</a>.</i>

Rola mediów

Anna Draszek
Mówi się, że media są tak zwaną "czwarta władzą". Środki masowego przekazu tworzą podstawę systemu komunikowania się w kulturze masowej i w wysokim stopniu określają jej charakter.

Jacy dziennikarze - takie media

Małgorzata Misztal
Dziennikarstwo jest rodzajem powołania i ktoś, kto chce dobrze pełnić obowiązki wiążące się z tą profesją, nie może jej traktować jako "zwyczajnej" pracy.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Lidl.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświatyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23