menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

8.04.2024 Warsztat reportera

Jak napisać artykuł, który Google pokocha, a ludzie zrozumieją

Bartłomiej Dwornik

Kolejność warunków w tytule tego poradnika nie jest przypadkowa. W 2024 roku, żeby dotrzeć ze swoim przekazem do większej grupy odbiorców, trzeba najpierw przekonać maszyny i ich algorytmy, żeby ten przekaz zechciały ludziom wyświetlić. Po pierwsze - artykuł musi być dobry merytorycznie. Po drugie - wyglądać atrakcyjnie i nie utrudniać czytania. Zajmiemy się tym drugim elementem.

aktualizacja: kwiecień 2024

Jak napisać artykuł, który Google pokocha, a ludzie zrozumiejąilustracja: bing.com/create

Ponad połowa ruchu w całym internecie pochodzi z wyszukiwarek. Ostatnie dane, podawane w styczniu 2024 przez Semrush mówią, że nawet 66% wszystkich przeklików na strony internetowe pochodzi z Google, a co minutę internauci wpisują w tę wyszukiwarkę 5,9 miliona zapytań. Te liczby robą wrażenie. Podobnie jak zestawienie, mówiące o tym jak pozycja na liście wyszukań wpływa na szansę na kliknięcie:

pozycja w wyszukiwarceCTR
139.8%
218.7%
310.2%
47.2%
55.1%
64.4%
73.0%
82.1%
91.9%
101.6%
źródło: firstpagesage.com

Im niżej, tym klikalność coraz bardziej homeopatyczna. Wniosek z tego taki, że w wynikach wyszukiwania warto się znaleźć. A im wyżej na liście, tym lepiej. Inaczej nawet najbardziej wybitny tekst może przejść niezauważony. Oczywiście, jest jeszcze całkiem potężny potencjał mediów społecznościowych. Jednak ze względu na ich specyfikę i ciągły napływ nowych treści, zainteresowanie nawet najlepszym materiałem szybko mija. Jeśli chcemy, by nasz artykuł "pożył dłużej", musi dać się go znaleźć w wyszukiwarce.

REKLAMA
Dziennikarz – nowa definicja, wyzwania i obowiązki. Wszystko, co warto wiedzieć o kulturze WATCHDEER

Jednym ze sposobów, aby dodatkowo zapunktować u algorytmów Google, Bing czy innych, nieco mniej popularnych dziś wyszukiwarek, jest zadbanie o readability i UX treści. Czyli o czytelność i użyteczność. To ważne kwestie dla czytelnika, a roboty indeksujące strony internetowe potrafią je badać, mierzyć i doceniać. Przyznając dodatkowe punkty.

Czytelność


Zbiór zasad czytelnego prezentowania treści jest obszerny i można na ten temat pisać podręczniki. Jednak kilka podstawowych, żelaznych zasad da się zgrabnie wypunktować, a przede wszystkim zapamiętać. Dzięki nim artykuł będzie prezentował się przyjemnie dla oka. A czasem ten pierwszy rzut oka bywa kluczowy. Statystyczny odbiorca rezygnuje z czytania po przebrnięciu zaledwie 20% strony www. Dlatego:

 • Podziel tekst na akapity
  Zbyt długie fragmenty tekstu męczą wzrok i podświadomie odstraszają. Dlatego warto dzielić go na akapity. Każdy optymalnie powinien mieć 4-5 linii tekstu na ekranie komputera i dwa razy tyle na smartfonie. Podobno mózg "wyobraża" sobie, że akapit tekstu wypada przeczytać na jednym oddechu. Zadbaj, żeby nie miał obaw, że czytając się udusi.
 • Stosuj śródtytuły
  Tematyczne bloki informacji warto poprzedzać wyraźnie zaznaczonym śródtytułem. Tak, żeby czytelnik wiedział, w którym wątku się znajduje i o czym będzie kolejny. Algorytmy lubią, kiedy śródtytuły używane są obficie. Najlepiej co 300-350 słów.
 • Korzystaj z list
  Dane statystyczne i wyliczanki łatwiej się przyswaja i zapamiętuje, kiedy przedstawione są w formie struktury. Dlatego dobrze jest stosować listy. Dodatkowo, dzięki nim tekst wygląda atrakcyjniej.
 • Wyróżniaj pogrubieniem
  Najważniejsze elementy tekstu, na które autor chce zwrócić szczególną uwagę czytelnika, warto pogrubić. Przyciągają wzrok. Łatwiej je zauważyć i zapamiętać.
 • 21 słów w zdaniu to już za dużo
  Jedna z zasad czytelności mówi, że zdanie nie powinno mieć więcej niż 20 wyrazów. Dłuższe konstrukcje rozpraszają uwagę. mogą utrudniać zrozumienie treści. Dlatego tam gdzie to możliwe, lepiej ich unikać.
 • Zrezygnuj z trudnych słów
  Im prościej, tym lepiej. Oczywiście w granicach rozsądku. Jednak pamiętaj, że algorytmy doceniają prostotę. Dobry tekst dziennikarski powinien być zrozumiały dla statystycznego nastolatka. Czy twój artykuł spełnia ten warunek, możesz sprawdzić darmowymi aplikacjami Logios, Jasnopis albo Yoast SEO.

Jeśli masz możliwość, dodaj w treści artykułu multimedia. Dodatkowe zdjęcie, wykres, tabelkę, albo tematycznie związany film. To uatrakcyjni przekaz i zatrzyma uwagę odbiorcy na nieco dłużej. Algorytmy też to zmierzą docenią. Stosują zasadę, że im więcej czasu spędzonego na stronie, tym treść jest bardziej atrakcyjna i wciągająca. Więc warto ją pokazywać kolejnym odbiorcom.

O formatowaniu treści podczas szkolenia w ramach projektu GrafIT
Typografia


Ważną rolę w czytelności tekstu ma też typografia. Internetowy autor - o ile nie publikuje na własnym blogu - ma na nią ograniczony wpływ. Jednak i te zasady warto znać. Choćby po to, żeby sprawdzić czy strona, na której tekst się pojawia, w pełni wykorzystuje potencjał readability i zasad UX.

 • Czcionka bezszeryfowa
  W internecie jest popularniejsza nie bez powodu. Używa jej 2/3 witryn. Z jednej strony dlatego, że kojarzy się z dynamiką i nowoczesnością. Z drugiej - w przeciwieństwie do tekstów drukowanych na papierze - na ekranie czyta się ją szybciej.
 • Wielkość ma znaczenie
  Również, jeśli chodzi o rozmiar czcionki na ekranie. W przypadku stron prezentujących dłuższe formy tekstowe, zalecana wielkość to okolice 16 pikseli.
 • Interlinia idealna
  czyli odległość między dwoma wierszami tekstu została obliczona naukowo. Dla ludzkiego oka najprzyjemniejsza jest sytuacja, kiedy linie tekstu oddalone są od siebie o 1,48 wysokości liter. Dla uproszczenia, można zaokrąglić tę wartość do 1,5
 • Kontrast
  za duży lub za mały będzie męczył wzrok. I jednocześnie czytelnika. Dlatego warto zadbać o jego komfort również i w tym aspekcie. Idealny kontrast między kolorem liter a tłem to 4,5:1. Jak jest na twojej stronie, możesz sprawdzić narzędziem WebAIM.

Tych kilka podstawowych zasad pomoże zyskać artykułom kilka dodatkowych punktów do SEO. Nie zastąpią kwestii merytorycznych i wartości informacyjnej tekstu - o te zadbać już trzeba swoim warsztatem i kreatywnością. Jednak czytelność i użyteczność może przesunąć artykuł o kilka pozycji w górę w wynikach wyszukiwania. I to właśnie te kilka pozycji może okazać się kluczowe do pojawienia się na pierwszej stronie.

Więcej na temat zasad tworzenia treści do internetu, pozycjonowania i content marketingu opowiadam podczas szkoleń. Zapraszam więc na Dwornik.pl. Szkolenia i warsztaty na wynos. A jeśli znacie inne, warte uwagi narzędzia pomagające w poprawieniu czytelności treści - dajcie znać na LinkedIn!

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

"Co ty gadasz, jaka misja?"

Joanna Bichniewicz
Pewien dziennikarz TVP klarował mi z zapałem, że niezależność jest mitem, każdy musi liczyć się z tym czy innym układem. [Źródło: Tygodnik Powszechny]

Jak powstają informacje?

Agnieszka Osińska
Media konstruują świat dla nas - odbiorców. Ale większość widzów, słuchaczy, czy czytelników nie dysponuje bezpośrednim dostępem do problemów, o których jest mowa w relacjach.

Bliżej reportażu

Katarzyna Bocheńska
Co to takiego reportaż? Teoretycy utrzymują, że: reportaż jest gatunkiem z pogranicza dziennikarstwa i prozy.

Krzysztof Miller. Prawdziwa historia reportera wojennego

Przemysław Ciszak, MenStream.pl
Słynny reporter w rozmowie z MenStream.pl opowiada o trzynastu krwawych wojnach, które fotografował i tej czternastej - z własną psychiką i z syndromem stresu bojowego.

Jak zdać na dziennikarstwo. Prawo autorskie

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

Metodyka nauczania edukacji medialnej

dr Lidia Pokrzycka
Wprowadzenie w programach szkół średnich ścieżki międzyprzedmiotowej "Edukacja medialna" stawia duże wyzwania. Potrzebni są - jak najszybciej - kompetentnie wyszkoleni nauczyciele

Wszechobecna przemoc

Włodzimierz Knap
Z przemocą w mediach praktycznie codziennie styka się każde dziecko, choćby dlatego, że brutalne i okrutne sceny są pokazywane nawet w programach dla najmłodszych.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24