menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

11.07.2022 Historia mediów

Sztuki audiowizualne. Historia radia i telewizji w Polsce

Krzysztof Fiedorek

Ponad 2000 reportaży i filmów dokumentalnych z regionalnych archiwów TVP w Gdańsku, Katowicach, Krakówie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu można obejrzeć w internecie w cyfrowej, zrekonstruowanej formie. Jedną z kategorii jest prezentacja osób związanych z mediami, ich osiągnięć i twórczości z lat 70. i 80.

Sztuki audiowizualne. Historia radia i telewizji w Polsceźródło: https://cyfrowa.tvp.pl/

To będzie - a w zasadzie już jest - jedna z najbogatszych cyfrowych bibliotek z archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi na świecie. Odnowione materiały, przygotowane w ramach projektu "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A." dostępne są bezpłatnie w wysokiej rozdzielczości na stronie internetowej Perły Archiwów na portalu TVP.

Jeden z działów jest szczególnie atrakcyjny dla miłośników historii mediów. Szczególnie historii radia i historii telewizji w Polsce. To sekcja Sztuki audiowizualne, prezentująca archiwalne nagrania, dokumentujące historie działania regionalnych ośrodków radia i telewizji w latach 70. i 80.

Amazon Prime
Pod adresem https://cyfrowa.tvp.pl/website/sztuki-audiowizualne,54726396/ znaleźć można takie perełki, jak:

  • Początki telewizji - Ludomir Budziński
  • Polskie Radio - lata powojenne
  • Radio Katowice
  • Siódemka - Wędrowne Studio TV Katowice
  • Andrzej Waligórski
  • Studio 202
  • Tu Polskie Radio Gdańsk

i wiele, wiele innych. Materiały filmowe digitalizowane w ramach projektu, pochodzą z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstały także lokalne pracownie rekonstrukcji.

- Głównym celem projektu jest poprawa jakości wypełniania przez Telewizję Polską publicznej misji, poprzez szersze udostępnianie zasobów dziedzictwa kulturowego - tłumaczą autorzy projektu w oficjalnych komunikatach. - Zależy nam, aby poprzez digitalizację, rekonstrukcję a następnie bezpłatne udostępnienie odnowionych materiałów audiowizualnych, zwiększyć zaangażowanie społeczności w poznawanie historii regionów oraz zachęcić do korzystania z cyfrowych zasobów Telewizji Polskiej.

Projekt "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A." finansowany jest z Funduszy Unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

TVR Televiziunea Română. Historia telewizji w Rumunii

Małgorzata Dwornik
Przez pierwsze dwa lata technologia pozwalała rumuńskiej telewizji nadawać jedynie filmy. Początki obfitowały w problemy techniczne i finansowe, jednak w 1968 roku to rumuńska TVR mogła pochwalić się najnowocześniejszymi studiami telewizyjnymi w ówczesnej Europie. Była to też jedna z nielicznych stacji na świecie, zdominowana przez kobiety.

Gazety Eero Erkko. Historia Päivälehti i Helsingin Sanomat z Finlandii

Małgorzata Dwornik
Zaczynał od wojowania z caratem na łamach gazety Keski-Suomi. Jako redaktor naczelny Päivälehti naraził się władzy tak bardzo, że musiał uciekać do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie stanął za sterami Helsingin Sanomat, którą doprowadził do pozycji najpotężniejszego medium informacyjnego w Finlandii, a przez pewien czas nawet w całej Skandynawii.

Prasa satyryczna i humorystyczna w XIX i XX wieku

Michał Kuźmiński
Na świecie doraźna satyra polityczna i komizm w periodykach pojawiały się jeszcze przed Rewolucją Francuską. Natomiast wyspecjalizowana w satyrze prasa narodziła się po upadku Napoleona.

Kazachstanskaja Prawda. Historia gazety z własną flagą na Antarktydzie

Małgorzata Dwornik
1 stycznia 1920 ukazał się pierwszy numer tygodnika "Wiadomości z Kirgiskiego Kraju". Rok później nazywał się już "Stepowa Prawda", potem stał się dziennikiem "Radziecki Step". Od stycznia 1932 najpoczytniejszy tytuł Kazachstanu ukazuje się jako Казахстанская правда. Przez ponad sto lat raz popierając władzę, raz patrząc jej na ręce, a czasem ponosząc konsekwencje... niesienia prawdy.

Columbia Broadcasting System. Historia radia i telewizji CBS

Małgorzata Dwornik
Zaczęło się od pomysłu na promocję orkiestry i podniesienia sprzedaży cygar, jednak szybko okazało się, że radio ma większą siłę. To reporterzy CBS złamali zasadę prasowego embarga na newsy, a w studiach TV powstawały seriale Bonanza, M.A.S.H. czy JAG. CBS To również pionierzy reality show z Big Brotherem na czele.

MTV - 25 lat, które zmieniły świat

MTV
MTV ma 25 lat. Były to lata zabawy, muzyki, humoru a przede wszystkim łamania wszelkich zasad i konwencji. MTV podsumowuje ćwierćwiecze działalności pierwszej telewizji muzycznej na świecie.

Korea Północna - dziennikarze w służbie totalitaryzmu

Marta Dorenda
Organizacja Reporterzy Bez Granic odkryła, iż w Korei dziennikarzy wysłano do obozów za błędy językowe lub niedokładne cytowanie władz. Źródło: POMAGAMY, nowoczesne pismo wolontariuszy.

więcej w dziale: Historia mediów

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Senetic
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24