11.07.2022 Historia mediów
Sztuki audiowizualne. Historia radia i telewizji w Polsce
Krzysztof Fiedorek
Ponad 2000 reportaży i filmów dokumentalnych z regionalnych archiwów TVP w Gdańsku, Katowicach, Krakówie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu można obejrzeć w internecie w cyfrowej, zrekonstruowanej formie. Jedną z kategorii jest prezentacja osób związanych z mediami, ich osiągnięć i twórczości z lat 70. i 80.

To będzie - a w zasadzie już jest - jedna z najbogatszych cyfrowych bibliotek z archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi na świecie. Odnowione materiały, przygotowane w ramach projektu "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A." dostępne są bezpłatnie w wysokiej rozdzielczości na stronie internetowej Perły Archiwów na portalu TVP.
Jeden z działów jest szczególnie atrakcyjny dla miłośników historii mediów. Szczególnie historii radia i historii telewizji w Polsce. To sekcja Sztuki audiowizualne, prezentująca archiwalne nagrania, dokumentujące historie działania regionalnych ośrodków radia i telewizji w latach 70. i 80.
Pod adresem https://cyfrowa.tvp.pl/website/sztuki-audiowizualne,54726396/ znaleźć można takie perełki, jak:
- Początki telewizji - Ludomir Budziński
- Polskie Radio - lata powojenne
- Radio Katowice
- Siódemka - Wędrowne Studio TV Katowice
- Andrzej Waligórski
- Studio 202
- Tu Polskie Radio Gdańsk
i wiele, wiele innych. Materiały filmowe digitalizowane w ramach projektu, pochodzą z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstały także lokalne pracownie rekonstrukcji.
- Głównym celem projektu jest poprawa jakości wypełniania przez Telewizję Polską publicznej misji, poprzez szersze udostępnianie zasobów dziedzictwa kulturowego - tłumaczą autorzy projektu w oficjalnych komunikatach. - Zależy nam, aby poprzez digitalizację, rekonstrukcję a następnie bezpłatne udostępnienie odnowionych materiałów audiowizualnych, zwiększyć zaangażowanie społeczności w poznawanie historii regionów oraz zachęcić do korzystania z cyfrowych zasobów Telewizji Polskiej.
Projekt "Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A." finansowany jest z Funduszy Unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
The Economist. Historia pionierów dziennikarstwa danych
Małgorzata Dwornik
Już w pierwszym numerze z 2 września 1843 roku, na siedmiu z szesnastu stron widniały tabele i zestawy danych. Znakiem rozpoznawczym jest brak nazwisk autorów przy artykułach. To hołd dla tradycji, wprowadzonej przez założyciela, Jamesa Wilsona. Po 178 latach na rynku może się pochwalić 5 milionami czytelników na całym świecie.
The Scotsman. Dwieście lat historii buntowniczej gazety z Edynburga
Małgorzata Dwornik
Założyciele "Szkota" byli pionierami pod wieloma względami. Nie tyko, jeśli chodzi o zamieszczane treści. Gazeta inwestowała w transport kolejowy, jako pierwszy tytuł w kraju miała telegraf, a odważne teksty dały jej pozycję największego brytyjskiego tytułu poza Londynem.
Historia radia WAWA
Agnieszka Korotyńska
Historia Radia WAWA miała swój początek w 1992 roku, kiedy to premierowy program radiowy w formacie Classic Rock wypełnił warszawski eter. Była to wówczas jedna z pierwszych komercyjnych stacji radiowych w Polsce. Założył ją znany dziennikarz telewizyjny – Wojciech Reszczyński.
Wiener Zeitung. Najstarsza gazeta świata
Małgorzata Dwornik
W środę, 8 sierpnia 1703 roku ukazał się Wiennerische Diarium, czyli Dziennik Wiedeński. Sześć osób pracowało całą noc na drewnianych prasach aby rano gotowych było około 1500 egzemplarzy pierwszego nakładu. Gazetę, która miała rozmiary zaledwie 16x20 centymetrów i dwie strony, rozprowadzono po wiedeńskich kawiarniach.
USA Today. Historia gazety dla ludzi mobilnych
Małgorzata Dwornik
Pierwszy numer USA Today był kolorowy i skupiał się głównie na walorach wizualnych. Treści i ich forma bliższe były relacjom telewizyjnym a układ dostosowany do zainteresowań czytelnika. Krytycy nie zostawili suchej nitki na premierowym numerze nazywając go "Mc Paper", jednak czytelnikom odpowiadała forma gazety i dali temu dowód wykupując cały nakład. Podobnie było z kolejnymi numerami.
Historia prasy polskiej - lata 1914-1939
Krzysztof Dowgird
Po wkroczeniu wojsk niemieckich w sierpniu 1915 r. do Warszawy mogło ukazywać się jedynie 14 tytułów. Wykłady Magisterskiego Zaocznego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Geografia prasy polskiej w Dwudziestoleciu Międzywojennym
Paulina Dużyk-Dyna
Aby można było mówić o geografii prasy polskiej w tym okresie należy nakreślić warunki rozwoju prasy. Do tych głównych warunków należą: warunki polityczne, społeczno - kulturowe i ekonomiczne.