menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

13.02.2023 Fotografia prasowa

Zdjęcia produktowe. Jak wybrać studio do sesji fotograficznej

Kaja Pomiankiewicz, agencja kreatywna Od kuchni

Możliwości na apetyczne sesje fotograficzne jest nieskończenie wiele, a profesjonalnie przygotowane zdjęcia to dobry pomysł na ciekawy materiał, który przyciągnie do ciebie nowych klientów. Wszystko to jest możliwe dzięki studiom fotograficznym, oferującym wynajmującym coraz więcej udogodnień. Co warto wiedzieć, rezerwując taką przestrzeń? Podpowiadamy!
Zdjęcia produktowe. Jak wybrać studio do sesji fotograficznejfot. Kaja Pomiankiewicz/agencja kreatywna Od Kuchni

W większych miastach z reguły nie ma najmniejszego problemu z wynajęciem studia fotograficznego. Istnieją jednak szczególne okresy w roku, gdy rzeczywiście zainteresowanie wynajmem wzrasta. Jednym z nich jest sezon przedświąteczny, gdy producenci przygotowują świąteczne produkty, specjalne promocje, tematyczne katalogi, oferty i oczekują do tego nowych kreacji. Co, poza terminem najmu studia fotograficznego, należy wziąć pod uwagę w przygotowaniach do sesji?

Specyfika studia


Ze studiem fotograficznym jest trochę jak z mieszkaniem na wynajem – musimy zwrócić uwagę na szereg czynników, które finalnie pozwolą nam podjąć decyzję, czy dane miejsce jest dostosowane do naszych oczekiwań. Warto z pewnością zwrócić uwagę na:

  • lokalizację studia,
  • jego wielkość,
  • rozmieszczenie,
  • a także dostępność miejsca parkingowego.


- Nasi klienci bardzo często dopytują także o dostęp do światła dziennego. W zależności od typu sesji może być to warunkiem koniecznym. Często jednak przy zdjęciach produktowych żywności, w czym się specjalizujemy, pracujemy wyłącznie z wykorzystaniem lamp, które zapewniają odpowiednie światło, niezależne od warunków za oknem - komentuje Magda Malutko, właścicielka Studia Od kuchni. - O czym łatwo zapomnieć, przygotowując się do sesji? O drobiazgu, bez którego nie zrealizujemy żadnego zdjęcia, czyli o naładowanych bateriach! Zawsze warto mieć w backupie zapasow baterię. Ważny jest także moodboard do sesji, dzięki czemu wszystkie zdjęcia będą zgodne z zamierzoną koncepcją.

Warto sprawdzić również, czy na miejscu można swobodnie korzystać z wifi, co często przydaje się w utrzymaniu bieżącego kontaktu z zamawiającym sesję. W niejednym studiu można znaleźć także dodatkowe udogodnienia, takie jak nielimitowany dostęp do ciepłych napojów czy drobne przekąski.

Sprzęt i dodatki


Sama przestrzeń to jednak za mało, by odnieść sukces fotograficzny. Wysokiej jakości sprzęt i dodatki mogą czynić cuda na planie! Podstawą jest oczywiście aparat, statyw i obiektywy. Następnie warto sprawdzić, czy oraz jakimi lampami dysponujemy. W fotografii produktowej często przydają się zarówno lampy błyskowe, jak i stół bezcieniowy.

Idąc dalej, należy przeanalizować, czy w danym studiu znajdziemy wystarczającą liczbę potrzebnych akcesoriów, wśród nich:

  • tła fotograficzne – papierowe, materiałowe lub inne,
  • dodatki typu flakony, ściereczki, gazety, utensylia itp.,
  • stoły, blaty niezbędne do fotografii produktowej.

Warto jednak pamiętać, że sam sprzęt i dodatki to wciąż nie wszystko. Praca na planie zdjęciowym zawsze wiąże się z większymi czy mniejszymi trudnościami. Spalona lampa, nadłamany statyw czy brak odpowiednich propsów to sytuacje, z którymi często spotykają się wynajmujący. Co wówczas?

- Nie ma realizacji, podczas której zespół odpowiedzialny za sesję o coś nie dopytuje lub czegoś od nas nie pożycza. Zarówno jeśli chodzi o sprzęt kuchenny, jak i różnego rodzaju utensylia, czy dekoracje. To zupełnie normalne. Trudno przewidzieć wszystko i zabezpieczyć się na wypadek każdej możliwej sytuacji - komentuje Pamela Gudzińska ze Studia od kuchni. - Właśnie dlatego nasz magazyn ze sprzętem jest wypełniony po brzegi różnego rodzaju przedmiotami, które regularnie znajdują swoje zastosowanie.

Czytaj prasę w PDF
Wsparcie kompetentnego zespołu ze studia fotograficznego, elastyczne podejście i nastawienie na wspólne rozwiązywanie problemów może okazać się kluczem do sukcesu.

Na jak długo zarezerwować studio?


Oszacowanie czasu trwania sesji jest bardzo istotne, ponieważ często studia fotograficzne rozliczają się za każdą wynajętą godzinę. Czas trwania sesji jest zaś uzależniony od kilku aspektów. Przede wszystkim zależy on od tego, ile produktów fotografujemy i jak skomplikowane będzie ich przygotowanie. Jak podkreśla Magda Malutko: Niekiedy realizujemy sesję gotowych produktów, np. butelki wina czy czekolady. Często jednak zdarzają się zlecenia, gdzie musimy od podstaw ugotować danie w kilku wariantach. Takie realizacje wymagają dodatkowo zatrudnienia podwykonawców, jak na przykład kucharz czy food stylista.

  • Szacując czas trwania sesji zdjęciowej, należy także wziąć pod uwagę doświadczenie oraz wprawę fotografa i jego przygotowanie do sesji.
  • Odpowiedni brief, przygotowane moodboardy, szczegółowy scenariusz i bieżąca akceptacja zdjęć potrafią znacznie usprawnić pracę na planie.
  • Im bardziej przygotowani przyjdziemy do studia, tym szybciej uda nam się wykonać zdjęcia.

Zamówienie nie kończy się jednak w momencie ostatniego błysku flesza. Po wykonaniu wszystkich zdjęć należy przejść do ich mozolnej obróbki, co spędza sen z powiek niejednego eksperta fotografii. W zależności od liczby zdjęć kadrowanie, czyszczenie czy szparowanie może zająć od kilku godzin do nawet kilkunastu dni roboczych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:

Jak wybrać dron. Na co zwrócić uwagę, kupując latającą kamerę

KF
Fotografia i filmowanie to branża w której cywilne drony stosowane są dziś najczęściej. Globalny rynek latających kamer w 2023 roku wart był 12,4 miliarda dolarów i ma rosnąć rocznie o 15,6%. Jak z tej błyskawicznie rozwijającej się oferty wybrać właściwy dron dla siebie? Podpowiadamy.

Rynek fotografii stockowej. Raport i prognozy Mordor Intelligence

KFi
Najszybciej rozwija się popyt w Azji, ale to Ameryka tworzy najwięcej treści wizualnych. Coraz częściej obraz generuje algorytm, a nie fotograf z aparatem. Najwięksi gracze inwestują w trenowanie sztucznej inteligencji. Darmowe platformy coraz odważniej wychodzą z niszy.

Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem [PORADNIK]

Krzysztof Fiedorek
Stabilne ujęcia to nie tylko kwestia estetyki - to podstawa wiarygodnego i komfortowego przekazu. Gimbal, czyli urządzenie do stabilizacji obrazu, to dziś nieodłączny element wyposażenia każdego, kto traktuje filmowanie poważnie. Ale jak wybrać odpowiedni? Tylko z pozoru sprawa jest prosta.

Podobne artykuły:

Fotografia prasowa - niemoralna czy bezprawna?

Paulina Dużyk-Dyna
Fotografowie chcą przekazać informacje o brutalnej rzeczywistości za pomocą zdjęcia, a przeciwnicy uważają ich za hieny, które gonią za sensacją i publikują makabryczne nieraz obrazy.

Czerwone oczy na zdjęciach. Jak ich uniknąć?

Barbara Gilbas, Nikon Polska
To niechciane zjawisko spowodowane jest odbiciem się lampy błyskowej aparatu w siatkówce oka fotografowanej osoby. Oto, jak samodzielnie sobie z tym poradzić.

Użyć - nie użyć, kupić warto

Anna Cymer
W życiu fotografa istnieją dwa okresy: okres kiedy wszystko chce kupować i okres kiedy wszystko chce sprzedawać.

Jak robić zdjęcia zimą. Sprzęt, ustawienia i nie tylko

Konrad Bąk
Ekspert portalu Fotolia.com radzi, jak wykonać pełne życia zdjęcia z nart, a jak przygotować się do robienia szerokich i spokojnych ujęć pejzaży.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Drones. For PRO. On discount



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forbes
Forbes
Okładka Glamour
Glamour
Okładka Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Przegląd
Przegląd
Okładka Sieci
Sieci
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25