12.06.2023 Rynek medialny
Jak korzystamy z telewizorów. Rodzinne oglądanie telewizji
Newseria Biznes

Współczesny telewizor to domowe centrum rozrywki. Dzięki połączeniu z Internetem, szerokiej gamie aplikacji i dostępności wielu serwisów streamingowych, daje wiele możliwości. Filmy, seriale, programy informacyjne i rozrywkowe, sport, programy dla dzieci – wszystko to jest dziś łatwo dostępne, a nowoczesne technologie stosowane we współczesnych telewizorach – takie jak np. system podświetlenia Ambilight, samouczące się systemy czy sztuczna inteligencja wykorzystywana do optymalizacji jakości obrazu.
Co oglądamy
Jak wskazują wyniki badań zleconych przez TP Vision, 97% polskich gospodarstw domowych ma telewizor, a ponad połowa z nich - dwa lub więcej. Za pośrednictwem telewizora korzystamy z różnego rodzaju rozrywki – przede wszystkim oglądamy tradycyjną telewizję linearną oraz serwisy streamingowe i VoD (78,3% respondentów) oraz czerpiemy wiedzę o świecie (75,9%). Pomimo ciągłego rozwoju Internetu i mediów społecznościowych, dla ponad 40 proc. Polaków telewizja jest wciąż głównym źródłem informacji.
Widać też różnice między badanymi grupami – mężczyźni spędzają więcej czasu na kanale YouTube i grach, natomiast kobiety - na platformach streamingowych i słuchaniu muzyki. Z kolei przy podziale na grupy wiekowe, to osoby do 29 roku życia spędzają najwięcej czasu na streamingu, natomiast osoby 40+ wybierają wspomnianą telewizję linearną. Im młodsi są badani, tym więcej czasu poświęcają na filmy online, gry oraz na słuchanie muzyki.
Ekologia coraz ważniejsza
Z badania wynika, że rozwój odbiorników telewizyjnych determinowany jest w głównej mierze przez treści, które „konsumujemy”. Okazuje się jednak, że coraz ważniejsze są też kwestie związane ze środowiskiem naturalnym – chętniej wybieramy telewizory zużywające mniej energii, z wyższą, „zieloną” etykietą energetyczną. Połowa respondentów badania przeprowadzonego dla TP Vision jest skłonna zapłacić więcej za telewizor, który jest bardziej przyjazny dla środowiska. Dla 70 proc. ważne jest, aby do produkcji telewizora wykorzystane zostały materiały z recyklingu.
Dziennikarzy w Europie uciszają pozwami [PL NAPISY] 👇
Pomimo rozwoju technologii i częstego wykorzystywania smartfonów lub innych mobilnych urządzeń - telewizory przeżywają swój renesans, a polskie rodziny w dalszym ciągu chętnie oglądają telewizję, wykorzystując coraz więcej możliwości jakie dają współczesne odbiorniki. Co ciekawe, klienci kupując nowy telewizor oczekują też np. możliwości strumieniowego przesyłania obrazów z kamery bezpieczeństwa lub dzwonka do drzwi bezpośrednio do odbiornika. Ponadto następuje szybki rozwój asystentów mowy. Innymi słowy: telewizor staje się coraz bardziej centralnym węzłem w rodzinnym gospodarstwie domowym. – komentuje Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce.
Badanie zostało przeprowadzone przez PanelWizard Direct, na reprezentatywnej grupie 1027 osób w wieku od 18 do 75 roku życia, w dniach 1-15 marca 2022 roku.
Ilu Polaków ma telewizor?
Z opublikowanego w ubiegłym roku badania założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów wynika, że prawie dwa miliony Polaków, choć ma dostęp do telewizora, nie ogląda na nim telewizji.
Dziennikarzy w Europie uciszają pozwami [PL NAPISY] 👇
Posiadanie lub możliwość korzystania z odbiornika telewizyjnego deklaruje 92% badanych. W ciągu 30 dni poprzedzających badanie oglądanie telewizji zadeklarowało jednak tylko 90,2% badanych. To przekłada się na 33,1 miliona Polaków, ale jednocześnie "tylko" 96% osób deklarujących dostęp do telewizora.
Na pytanie o oglądanie telewizji w nieco dłuższym, trzymiesięcznym przedziale czasowym twierdząco odpowiada 92,1% badanych. To prawie 33,8 miliona osób. Jeśli popatrzyć na telewidzów przez pryzmat wieku, to najchętniej tradycyjną TV oglądają osoby 65+
Odsetek telewidzów w grupach wiekowych
- 4-9 lat: 91,5%
- 10-15 lat: 95,2%
- 16-24 lata: 88,1%
- 25-34 lata: 87,0%
- 35-44 lata: 90,4%
- 45-54 lata: 93,0%
- 55-64 lata: 95,2%
- 65+ lat: 95,9%
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
Propaganda Rosji. Raport Debunk.org o skali dezinformacji Moskwy
BARD, PAP Mediaroom
W 2022 roku Federacja Rosyjska przekazała na mass media około 143 miliardy rubli (to równowartość 1,9 miliarda dolarów amerykańskich), czyli o 25% więcej niż zaplanowano. W obecnym roku na ten sektor w budżecie Kremla uchwalono 119,2 miliarda rubli (1,6 miliarda dolarów).
Uczniowie słuchają radia. Padł rekord w tej grupie wiekowej
Krzysztof Głowiński
W ostatnim kwartale 2011 roku zasięg dzienny radia wśród osób w wieku 15-19 lat wyniósł ponad 85 procent. To o blisko 4 punkty procentowe więcej, niż rok wcześniej.
Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe
Bartłomiej Dwornik
Przede wszystkim szukają inspiracji na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą rzadko wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością.
Infodemia. Analiza informacji i wyciąganie wniosków sprawiają trudności
PAP MediaRoom
Specjaliści do sprawi komunikacji dyskutowali podczas III edycji Mediów Przyszłości o sytuacji rynku mediów, obnażonej przez pandemię koronawirusa. Konferencja poświęcona współczesnym wyzwaniom dla komunikacji została zorganizowana przez Polską Agencję Prasową.