menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

17.07.2023 Prawo w mediach

Reklama wyrobów medycznych. Duże zmiany przepisów i regulacji

Łukasz Waligórski, Mgr.farm

Od 1 lipca 2023 w reklamach wyrobów medycznych zabronione jest wykorzystywane wizerunku i autorytetu lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i innych zawodów medycznych. Nawet 2 mln złotych kary grozi firmie, która po 1 lipca wyemituje reklamę wyrobu medycznego niezgodną z nowymi przepisami.

Reklama wyrobów medycznych. Duże zmiany przepisów i regulacjifot. Karolina Grabowska/CC0/Pexels.com

Obowiązujące wymogi w tym zakresie znajdują się w ustawie o wyrobach medycznych. Sama ustawa obowiązuje od początku roku, jednak w przypadku wymogów dotyczących ich reklamy, wprowadzono okres przejściowy. Ten skończył się z dniem 30 czerwca. Co to oznacza?

Najbardziej zauważalna zmiana zdecydowanie będzie dotyczyć autorytetów wykorzystywanych w reklamach wyborów medycznych. Od 1 lipca nie mogą się w nich pojawiać przedstawiciele zawodów medycznych ani aktorzy ich udający. To oznacza koniec lekarzy reklamujących pastylki na gardło czy krople do uszu.

„Reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości nie może wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za takie osoby lub przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, ze wykonują taki zawód” - brzmi art. 55 ustawy o wyrobach medycznych.

To nie wszystko. Od 1 lipca reklama wyrobu musi być zrozumiała i czytelna dla laika (podmiot nieprofesjonalny, najczęściej konsument). Wymóg ten dotyczy również sformułowań medycznych i naukowych oraz przywoływania w reklamie badań naukowych, opinii, literatury lub opracowań naukowych i innych materiałów.

REKLAMA

Poza tym reklama taka nie może nakłaniać do zakupu wyrobu przez dzieci bądź nakłaniać rodziców do ich zakupu dla dzieci. Reklama wyrobu medycznego nie może też wprowadzać w błąd. Szczególnie co do zasad i warunków konserwacji, obsługi serwisowej, przeglądów, regulacji, kalibracji itp.

Nie tylko telewizja, prasa i radio...


Ustawa precyzuje jaki rodzaj działalności należy rozumieć jako reklamę. W rezultacie określone w niej wymogi dotyczą na przykład reklamy działalności gospodarczej lub zawodowej, w której do świadczenia usług stosuje się wyrób medyczny. Oznacza to, że ograniczenia dotyczą także reklamowania się przez optyków, salony urody czy salony kosmetyczne. Za reklamę uznawane jest także prezentowanie wyrobów w czasie spotkań, których celem jest zachęcenie do ich nabywania.


Po raz pierwszy przepisy dotykają działalności prowadzonej przez internetowych influencerów. Od 1 lipca za reklamę, która musi spełniać ustawowe wymogi, uznaje się wydawanie publicznych opinii przez użytkowników takich wyrobów, jeśli uzyskują oni z tego tytułu korzyści. Jednocześnie muszą oni w wyraźny sposób wskazywać, że dany przekaz ma charakter reklamowy.

Zgodnie z ustawą reklamą jest także wizytacja osób wykonujących zawody medyczne w celu promocji wyrobów. To samo dotyczy sponsorowania targów, wystaw, pokazów, prezentacji, konferencji, zjazdów i kongresów naukowych, w tym dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami oraz przekazywania próbek wyrobów.

Z kolei za reklamę nie uznaje się katalogów handlowych lub list cenowych, zawierających wyłącznie nazwę handlową, cenę wyrobu lub specyfikację techniczną. Reklamą też, nie są informacje umieszczane na opakowaniach oraz załączonych do opakowań wyrobów, wymagane przepisami prawa.

Szczegóły w rozporządzeniu


Ogólne zasady prowadzenia reklamy wyrobów medycznych znalazły się we wspomnianej ustawie. Natomiast bardziej szczegółowe wymogi zawarto w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie reklamy wyrobów medycznych.

REKLAMA

„Rozporządzenie określa dane, które ma zawierać reklama oraz sposób prezentowania reklamy. Rozporządzenie w szczególności określa ostrzeżenia, którymi musi być opatrzona reklama kierowana do publicznej wiadomości oraz zasady prowadzenia reklamy na kanałach społecznościowych, w tym również przez tzw. influencerów” - wskazuje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

To właśnie ten organ odpowiedzialny będzie za kontrolę przestrzegania poprawności reklam z nowymi wymogami.

artykuł pochodzi z portalu mgr.farm
udostępniony został w serwisie prasowym PAP MediaRoom

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Zdjęcia w mediach społecznościowych i prawo. Porady Legalnej Kultury

Sara Dobrzańska
Czy zdjęcia publicznie udostępnione na Facebooku i Instagramie wciąż są nasze? Czy możemy publikować zdjęcia, na których są inne osoby? Na co się zgadzamy korzystając z portali społecznościowych?

Dziennikarski Kodeks Obyczajowy

Konferencja Mediów Polskich
9 maja 2002 roku uczestnicy Konferencji Mediów Polskich podpisali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie zbiór zasad etycznych, których powinni przestrzegać dziennikarze prasy, radia i telewizji.

Quishing. Jak się chronić przed oszustwami z użyciem kodów QR

Krzysztof Fiedorek
Zdaniem analityków Keepnet Labs, quishing będzie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla firm i osób fizycznych w 2024 roku. W roku 2023 liczba przypadków wyłudzenia danych lub pieniędzy w ten sposób wzrosła na świecie o 587%.

Targetowanie psychologiczne. Tak wpływa przekaz celujący w charakter

dr Michał Kosiński
Odwiedzane strony internetowe, zakupy online, odtwarzane piosenki, obserwowane profile na Facebooku czy wiadomości publikowane w mediach społecznościowych - ślady pozostawione przez internautów są skarbnicą danych i mogą być wykorzystane do wywierania wpływu na nasze zachowania. Ujawniają nie tylko to, co dana osoba lubi, ale nawet to, jakim jest człowiekiem.

Za dużo reklam w telewizji

Bartłomiej Dwornik
Komisja Europejska uważa, że w polskiej telewizji jest za dużo reklam i zażądała od Warszawy wyjaśnień w tej sprawie.

Molestowanie dziennikarek w Polsce. Raport instytutu Zamenhofa

RINF
Doświadczenie bycia molestowaną ma za sobą ponad połowa dziennikarek. W raporcie oraz na specjalnej stronie projektu offtherecord.zamenhof.pl opublikowane zostały autentyczne anonimowe historie molestowanych dziennikarek oraz dane liczbowe dokumentujące skalę zjawiska.

Zniesławienie, czyli gdzie leżą granice wolności słowa

Karina Grygielska
Polityka, showbiznes, internet to współczesne areny sporów, kłótni, walk na słowa. Gdy już wszystko wymyka się spod kontroli, można się spodziewać, że któraś strona wytoczy najcięższe działa: akt oskarżenia o zniesławienie. Gdzie leżą granice dobrego smaku, a wolność słowa staje się zniewagą?

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert


gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Fakt
Fakt
Okładka NIE
NIE
Okładka Polityka
Polityka
Okładka Press
Press
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24