menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Panasonic

17.07.2023 Prawo w mediach

Reklama wyrobów medycznych. Duże zmiany przepisów i regulacji

Łukasz Waligórski, Mgr.farm

Od 1 lipca 2023 w reklamach wyrobów medycznych zabronione jest wykorzystywane wizerunku i autorytetu lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i innych zawodów medycznych. Nawet 2 mln złotych kary grozi firmie, która po 1 lipca wyemituje reklamę wyrobu medycznego niezgodną z nowymi przepisami.

Reklama wyrobów medycznych. Duże zmiany przepisów i regulacjifot. Karolina Grabowska/CC0/Pexels.com

Obowiązujące wymogi w tym zakresie znajdują się w ustawie o wyrobach medycznych. Sama ustawa obowiązuje od początku roku, jednak w przypadku wymogów dotyczących ich reklamy, wprowadzono okres przejściowy. Ten skończył się z dniem 30 czerwca. Co to oznacza?

Najbardziej zauważalna zmiana zdecydowanie będzie dotyczyć autorytetów wykorzystywanych w reklamach wyborów medycznych. Od 1 lipca nie mogą się w nich pojawiać przedstawiciele zawodów medycznych ani aktorzy ich udający. To oznacza koniec lekarzy reklamujących pastylki na gardło czy krople do uszu.

„Reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości nie może wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za takie osoby lub przedstawiać osób prezentujących wyrób w sposób sugerujący, ze wykonują taki zawód” - brzmi art. 55 ustawy o wyrobach medycznych.

To nie wszystko. Od 1 lipca reklama wyrobu musi być zrozumiała i czytelna dla laika (podmiot nieprofesjonalny, najczęściej konsument). Wymóg ten dotyczy również sformułowań medycznych i naukowych oraz przywoływania w reklamie badań naukowych, opinii, literatury lub opracowań naukowych i innych materiałów.

REKLAMA

Poza tym reklama taka nie może nakłaniać do zakupu wyrobu przez dzieci bądź nakłaniać rodziców do ich zakupu dla dzieci. Reklama wyrobu medycznego nie może też wprowadzać w błąd. Szczególnie co do zasad i warunków konserwacji, obsługi serwisowej, przeglądów, regulacji, kalibracji itp.

Nie tylko telewizja, prasa i radio...


Ustawa precyzuje jaki rodzaj działalności należy rozumieć jako reklamę. W rezultacie określone w niej wymogi dotyczą na przykład reklamy działalności gospodarczej lub zawodowej, w której do świadczenia usług stosuje się wyrób medyczny. Oznacza to, że ograniczenia dotyczą także reklamowania się przez optyków, salony urody czy salony kosmetyczne. Za reklamę uznawane jest także prezentowanie wyrobów w czasie spotkań, których celem jest zachęcenie do ich nabywania.


Po raz pierwszy przepisy dotykają działalności prowadzonej przez internetowych influencerów. Od 1 lipca za reklamę, która musi spełniać ustawowe wymogi, uznaje się wydawanie publicznych opinii przez użytkowników takich wyrobów, jeśli uzyskują oni z tego tytułu korzyści. Jednocześnie muszą oni w wyraźny sposób wskazywać, że dany przekaz ma charakter reklamowy.

Zgodnie z ustawą reklamą jest także wizytacja osób wykonujących zawody medyczne w celu promocji wyrobów. To samo dotyczy sponsorowania targów, wystaw, pokazów, prezentacji, konferencji, zjazdów i kongresów naukowych, w tym dla osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami oraz przekazywania próbek wyrobów.

Z kolei za reklamę nie uznaje się katalogów handlowych lub list cenowych, zawierających wyłącznie nazwę handlową, cenę wyrobu lub specyfikację techniczną. Reklamą też, nie są informacje umieszczane na opakowaniach oraz załączonych do opakowań wyrobów, wymagane przepisami prawa.

Szczegóły w rozporządzeniu


Ogólne zasady prowadzenia reklamy wyrobów medycznych znalazły się we wspomnianej ustawie. Natomiast bardziej szczegółowe wymogi zawarto w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie reklamy wyrobów medycznych.

REKLAMA

„Rozporządzenie określa dane, które ma zawierać reklama oraz sposób prezentowania reklamy. Rozporządzenie w szczególności określa ostrzeżenia, którymi musi być opatrzona reklama kierowana do publicznej wiadomości oraz zasady prowadzenia reklamy na kanałach społecznościowych, w tym również przez tzw. influencerów” - wskazuje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

To właśnie ten organ odpowiedzialny będzie za kontrolę przestrzegania poprawności reklam z nowymi wymogami.

artykuł pochodzi z portalu mgr.farm
udostępniony został w serwisie prasowym PAP MediaRoom

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Informacja publiczna a ochrona danych osobowych

Jan A. Stefanowicz
W świetle ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198) informacją publiczną zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy są objęte wyłącznie sprawy publiczne, w tym dokumenty urzędowe, a nie są jej przedmiotem sprawy prywatne lub dokumenty prywatne.

Dziennikarz freelancer. Kiedy umowa o dzieło a kiedy zlecenie?

Pola Sobczyk
Nasz tytułowy strzelec, choć już z samej nazwy jest wolny, to mimo wszystko ogranicza go wykonywanie pracy w ramach określonego porządku prawnego. Twórczy charakter pracy z jednej strony, z drugiej zaś wspomniane ograniczenie, rodzą pytanie o umowę, która najczęściej stanowi podstawę współpracy pomiędzy freelancerem, a jego zleceniodawcą.

O odpowiedzialności osób i mediów publicznych

Money.pl
Żyjemy w znacznym stopniu w świecie wirtualnym. Dla wielu świat równa się temu, co pokazywane jest w telewizji. Siła oddziaływania obrazów jest wielka.

RODO w agencjach public relations

Paweł Soproniuk
Rozmowa z dr. Maciejem Kaweckim, koordynatorem prac nad reformą ochrony danych osobowych, dyrektorem Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, na temat stosowania przepisów RODO przez agencje PR. Nowe regulacje wchodzą w życie 25 maja.

Oświadczenie Rady Etyki PR w sprawie influencerów i blogerów

Rada Etyki Public Relations
Rada Etyki Public Relations z niepokojem obserwuje postępujące zacieranie różnic między public relations a wieloma innymi, odrębnymi dziedzinami komunikacji rynkowej i społecznej.

Reforma prawa autorskiego. Komentarz do decyzji Europarlamentu

Centrum Cyfrowe
Wszystko dla posiadaczy praw, a co dla użytkowników? Parlament Europejski przegłosował zmiany w prawie autorskim. Nowa dyrektywa miała dostosować prawo do sposobu, w jaki korzystamy z internetu. Wygląda jednak na to, że to internet będzie musiał dostosować się do dyrektywy - ostrzegają eksperci fundacji Centrum Cyfrowe i podsumowują zmiany.

Groźba więzienia uderza w wolność mediów

Bartłomiej Dwornik
Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do wszystkich klubów poselskich o usunięcie z Kodeksu Karnego zapisu o odpowiedzialności karnej dziennikarzy za zniesławienia.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

baner Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23