menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

13.11.2023 Prawo w mediach

Oszuści z Facebooka, LinkedIn i X. Schematy działań cyberprzestępców

Piotr Rozmiarek, Bitdefender.pl

Fałszywe oferty pracy, nieistniejące akcje charytatywne, rozdawanie pieniędzy oraz cyberincydenty. Oszuści stosują różne schematy w celu kradzieży pieniędzy i wrażliwych danych. Zespół Bitdefender przygotował poradnik do skutecznej obrony przed cyberprzestępcami na social mediach.

Oszuści z Facebooka, LinkedIn i X. Schematy działań cyberprzestępcówilustracja: bing.com/create

Jak cyberprzestępcy wykorzystują LinkedIn


Ta zorientowana na biznes platforma mediów społecznościowych nie jest obca oszustom, którzy wykorzystują ją do wykorzystywania osób poszukujących pracy. Hakerzy bardzo często wysyłają bezpośrednie wiadomości, tworzą fałszywe oferty pracy i podszywają się pod inne osoby.

Oszuści wykorzystują profile LinkedIn, aby zwiększyć swoją wiarygodność, zamieszczając oferty na fałszywe, dobrze płatne stanowiska lub oferty pracy w domu, za które wynagrodzenie jest zbyt atrakcyjne, aby mogło być prawdziwe. Ozdabiają swoje profile fałszywymi danymi uwierzytelniającymi, stanowiskami i stopniami naukowymi, aby realizować programy kryptograficzne i szybko się wzbogacić.

Wiesz, że to oszustwo, jeśli pracodawca lub przedstawiciel HR prosi Cię o pieniądze, abyś dostał pracę!

Jak cyberprzestępcy wykorzystują Facebook (Meta)


Biorąc pod uwagę blisko 3 miliardy aktywnych użytkowników Facebooka, nie jest zaskoczeniem, że cyberprzestępcy rozpoczęli wysoce dochodową operację oszustwa na tej platformie mediów społecznościowych. Niektórzy hakerzy skupiają się na oszukiwaniu użytkowników Facebook Marketplace, przejmując konta lub tworząc fałszywe aukcje w celu promowania oszustw związanych z kryptowalutami, akcjami charytatywnymi i usługami towarzyskimi.

REKLAMA

Wielu oszustów wykorzystuje także sfałszowane, skradzione lub sklonowane konta do tego, aby docierać do milionów obserwatorów i żerować na ich ufnej naturze w celu zarabiania nielegalnych pieniędzy.

Jak cyberprzestępcy wykorzystują X (dawniej znany jako Twitter)


Do najpowszechniejszych rodzajów oszustw na X należą praktyki związane z rzekomym rozdawaniem pieniędzy oraz cyberincydenty polegające na podwajaniu kryptowalut i phishing za pośrednictwem fałszywych kont zaprojektowanych tak, aby przypominały profile znanych osób publicznych lub firm. Celem oszustów jest kradzież danych i pieniędzy od niczego niepodejrzewających użytkowników, a także rozpowszechnianie phishingu za pośrednictwem obserwujących oraz udostępniania postów.

W jaki sposób chronić się przed oszustwami na mediach społecznościowych?


- Oszustwa w mediach społecznościowych to ciągłe wyzwanie, z którym trzeba walczyć dzięki świadomości i proaktywnym środkom, takim jak utrzymywanie dobrej higieny cybernetycznej podczas wszystkich działań w sieci oraz wykorzystywanie narzędzi, które pozwolą nam wzmocnić naszą ochronę - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender. - Do najskuteczniejszych z nich możemy zaliczyć skuteczny system antywirusowy, prywatną sieć VPN oraz menadżer haseł.

REKLAMA

Poniżej przedstawiamy krótki poradnik przygotowany przez zespół Bitdefender:


  • Uważaj na podszywanie się i przejęte konta, które mogą zostać wykorzystane do oszustw. Analizuj wszystkie przychodzące wiadomości bezpośrednie zawierające linki lub obietnice gwarantowanych zwrotów z inwestycji i kryptowalut. Zastanów się, zanim klikniesz jakiekolwiek linki lub pobierzesz załączniki na swoje urządzenie. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować Twój komputer oprogramowaniem szpiegującym lub trojanami kradnącymi dane uwierzytelniające.
  • Sprawdzaj wszystkie możliwości zakupów, które wydają się zbyt atrakcyjne, aby mogły być prawdziwe i nigdy nie kupuj towarów od sprzedawców, którzy akceptują wyłącznie płatności kartami upominkowymi lub przelewami bankowymi.
  • Włącz 2FA lub MFA (jeśli to możliwe) na wszystkich kontach w mediach społecznościowych i skorzystaj z ustawień prywatności. Rozważ ustawienie swojego profilu na prywatny, aby chronić swoją tożsamość i uniemożliwić cyberprzestępcom zbieranie Twoich danych osobowych lub atakowanie Cię oszustwami. W ten sposób chronisz także swoich przyjaciół i członków rodziny przed osobami, które mogą próbować się pod Ciebie podszyć lub wykorzystać Twoje dane do kradzieży.
  • Stosuj rozwiązanie zabezpieczające w celu ochrony przed phishingiem, fałszywymi linkami i złośliwym oprogramowaniem.
  • Nigdy nie udostępniaj informacji finansowych, danych wrażliwych ani plików multimedialnych osobom poznanym w Internecie.
  • Udostępniaj mniej danych o sobie. To, że jesteś w mediach społecznościowych, nie oznacza, że ​​musisz ujawniać całe swoje życie osobiste i dzielić się informacjami. Oszuści zazwyczaj eksplorują profil docelowy, aby zebrać informacje o Tobie i dostosować swoją taktykę, aby Cię oszukać.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dziennikarz obywatelski w prawie prasowym

Jan Kłosowski
Termin “dziennikarz obywatelski” stał się dość popularny. Jednocześnie siwiejące prawo prasowe - z pewnością np. blogerów do dziennikarzy nie zalicza.

Prawo prasowe. Tekst ustawy

Kancelaria Sejmu RP
Ustawa Prawo Prasowe z dnia 28 stycznia 1984 roku z późniejszymi zmianami. Tekst ujednolicony.

Uwalnianie praw autorskich do utworów. Porady Legalnej Kultury

Paweł Kowalewicz
Co roku, wraz z początkiem stycznia, uwalniane są prawa autorskie do utworów, których twórcy zmarli 70 lat wcześniej. Jest to bowiem jedna z podstawowych przesłanek tak zwanego przejścia do domeny publicznej.

Nowe regulacje w sprawie utrwalania audycji i reklam przez nadawców

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Nowa regulacja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wprowadza obowiązek utrwalania i przechowywania przez nadawców audycji, reklam i innych przekazów w postaci plików cyfrowych. Przepisy weszły w życie 13 października 2017 roku.

O odpowiedzialności osób i mediów publicznych

Money.pl
Żyjemy w znacznym stopniu w świecie wirtualnym. Dla wielu świat równa się temu, co pokazywane jest w telewizji. Siła oddziaływania obrazów jest wielka.

Informacja publiczna a ochrona prywatności. Pojęcia - relacje

Jan A. Stefanowicz
Informacja publiczna obejmuje tylko sprawy publiczne i dokumenty urzędowe, a dostęp niej nie może obejmować podlegających ochronie danych osobowych. Źródło: Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

W odpowiedzi dziennikarzom

Piotr Górecki
W związku z kontrolnymi uprawnieniami wolnej prasy, rodzi się pytanie kto zatem będzie kontrolował samych kontrolerów.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23