menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

9.12.2024 Prawo w mediach

Hejt online w liczbach. Co Polacy myślą o obraźliwych komentarzach?

KFi

Niemal 70% dorosłych Polaków zetknęło się z hejtem w internecie. Grupa szczególnie dotknięta tym zjawiskiem to osoby w wieku 18-24 lata, spośród których aż 81% deklaruje kontakt z hejterskimi treściami. Podobne doświadczenia ma 76% osób w wieku 45–54 lata oraz 79% mieszkańców największych polskich miast - wynika z raportu „Hejt w Internecie”, opracowanego przez Fundację „W zgodzie ze sobą” we współpracy z Maison&Partners oraz panelem badawczym Ariadna.

Read this article English edition in Global Edition

Hejt online w liczbach. Co Polacy myślą o obraźliwych komentarzach?ilustracja: Bing AI

Statystyki pokazują, że 16% respondentów przyznaje, iż osobiście stało się ofiarą hejtu, a 28% było świadkiem obraźliwych komentarzy na temat kogoś, kogo znają. Warto zauważyć, że obraźliwe treści częściej dotyczą osób publicznych (59%) niż osób z najbliższego otoczenia respondentów (28%).

Kto hejtuje i dlaczego?


Według badania, 13% Polaków przyznaje się do zamieszczania obraźliwych komentarzy na temat innych, najczęściej wobec osób nieznajomych lub firm. Dwa razy częściej hejterami okazują się być mężczyźni – 16% z nich przyznaje się do takich działań w porównaniu do 8% kobiet. Kobiety natomiast częściej krytykują wygląd osób, które znają osobiście.

Analiza danych z raportu „Hejt w Internecie” pokazuje, że mężczyźni częściej angażują się w hejtowanie niż kobiety – przyznaje się do tego 16% mężczyzn wobec 8% kobiet. Różnią się również motywacje hejterów obu płci. Kobiety-hejterki najczęściej działają pod wpływem emocji, takich jak zazdrość (37%) czy niezadowolenie z własnego życia (25%), natomiast mężczyźni-hejterzy hejtują z powodu braku tolerancji na inność (20%) lub dla rozrywki (14%).

Motywacje hejterów według płci

Powód hejtowania Kobiety (%) Mężczyźni (%)
Zazdrość 37% 21%
Niezadowolenie z własnego życia 25% 22%
Anonimowość i bezkarność 24% 22%
Odreagowanie negatywnych emocji 19% 18%
Brak tolerancji na inność 16% 20%
Chęć zwrócenia na siebie uwagi w internecie 17% 13%
Chęć rozrywki, zabawy 7% 14%


Dane te wskazują, że kobiety częściej kierują się emocjami osobistymi, natomiast mężczyźni – bardziej impulsywnym działaniem. Anonimowość internetu, podkreślana przez obie grupy, pozostaje jednak wspólnym mianownikiem motywacji hejterów.

– Najnowszy raport przygotowany w ramach kampanii „NIE HEJTUJĘ-MOTYWUJĘ” ujawnia, że hejtowanie jest częstszą praktyką wśród mężczyzn. Około 16% z nich przyznaje się do takich działań, co stanowi wynik dwukrotnie wyższy niż w przypadku kobiet – mówi Ilona Adamska, prezeska fundacji „W zgodzie ze sobą”, pomysłodawczyni badań cytowana przez portal InformacjePrasowe.pl. – Co więcej, mężczyźni częściej kierują negatywne komentarze wobec marek, firm i osób publicznych, podczas gdy kobiety zazwyczaj krytykują inne kobiety, zwłaszcza te z bliższego otoczenia

AUTOPROMOCJA. Zajrzyj na nasz Youtube. Poznaj #59sec REPORT

Co jest celem hejtu?


Najczęściej hejt dotyka wyglądu (70% odpowiedzi), orientacji seksualnej (64%) oraz poglądów politycznych (38%). Kobiety częściej są krytykowane za swój wygląd, wagę czy wiek, podczas gdy mężczyźni padają ofiarą hejtu dotyczącego orientacji seksualnej, poglądów politycznych czy przynależności etnicznej.

Obszary hejtu wobec kobiet:

  • Wygląd: 70%
  • Wiek: 18%
  • Inteligencja: 12%

Obszary hejtu wobec mężczyzn:

  • Orientacja seksualna: 64%
  • Poglądy polityczne: 38%
  • Przynależność etniczna: 17%

Hejt w internecie wywołuje szeroki wachlarz emocji zarówno u ofiar, jak i świadków. Najczęściej wskazywaną reakcją jest złość (61%), smutek (36%) oraz niepokój (23%). Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują uczucia lęku i smutku, natomiast mężczyźni częściej reagują obojętnością lub rozbawieniem.

Konsekwencje hejtu są jednak znacznie głębsze. Aż 58% respondentów uważa, że hejt obniża poczucie własnej wartości, a 43% wskazuje na jego związek z depresją i myślami samobójczymi. Kobiety częściej odczuwają lęk i depresję, podczas gdy mężczyźni – agresję wobec innych.

Społeczna odpowiedzialność za przeciwdziałanie


Raport pokazuje, że Polacy deklarują gotowość do reagowania na hejt. Częściej stają w obronie osób, które znają osobiście, niż osób publicznych. Jednocześnie aż 85% badanych uważa, że hejt może mieć poważne konsekwencje finansowe dla firm, a 91% dostrzega jego negatywny wpływ na zdrowie psychiczne hejtowanych.

Jednakże opinie na temat powagi problemu różnią się w zależności od płci. 62% mężczyzn uważa, że społeczeństwo zbyt przesadnie reaguje na hejt, podczas gdy podobne zdanie podziela tylko 47% kobiet.

Postawy wobec hejtu

Twierdzenie Zgoda ogółu Zgoda kobiet Zgoda mężczyzn
Hejt to poważny problem zdrowotny 91% 97% 84%
Hejt to problem wymagający walki 89% 94% 84%
Zjawisko hejtu jest przesadzone 31% 25% 37%


Wyniki raportu „Hejt w Internecie” wskazują na złożoność problemu, który wymaga zarówno działań edukacyjnych, jak i prawnych. Fundacja „W zgodzie ze sobą” oraz Maison&Partners mają nadzieję, że badanie to stanie się impulsem do budowy bardziej świadomego i empatycznego społeczeństwa.

Cały raport dostępny jest do pobrania bezpłatnie ze strony:
https://www.fundacjawzgodziezesoba.pl/raport/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Najnowsze w dziale Prawo w mediach:

Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane

Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.

Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej

Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.

Pozwy SLAPP w Europie. Jak ucisza się dziennikarzy i aktywistów

Krzysztof Fiedorek
W Europie rośnie liczba strategicznych pozwów, które mają na celu zastraszenie dziennikarzy, aktywistów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jak wynika z raportu CASE SLAPPs Report 2024, w latach 2010–2023 zidentyfikowano aż 1049 takich przypadków. Najwięcej - w Polsce.

Podobne artykuły:

Przepisy dotyczące kolportażu prasy erotycznej

Dariusz Materek
Ekspozycja tytułów "tylko dla dorosłych" podlega określonym zasadom. Ich złamanie może okazać się bardzo kosztowne. Kodeks karny przewiduje nawet karę do roku pozbawienia wolności.

Targetowanie psychologiczne. Tak wpływa przekaz celujący w charakter

dr Michał Kosiński
Odwiedzane strony internetowe, zakupy online, odtwarzane piosenki, obserwowane profile na Facebooku czy wiadomości publikowane w mediach społecznościowych - ślady pozostawione przez internautów są skarbnicą danych i mogą być wykorzystane do wywierania wpływu na nasze zachowania. Ujawniają nie tylko to, co dana osoba lubi, ale nawet to, jakim jest człowiekiem.

Dziennikarski Kodeks Obyczajowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej
Kodeks Etyki Dziennikarzy jest zbiorem zasadniczym norm etycznych, które obowiązują dziennikarzy, członków Stowarzyszenia, w ich pracy i działaniu zawodowym.

Znikające kanały. Co wolno operatorowi telewizji kablowej

Małgorzata Cieloch
O zmianie programów telewizji kablowej abonenci powinni się dowiedzieć z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Nie zawsze obowiązek ten jest przestrzegany.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Media Review 24/7

Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#59sec REPORT SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
Okładka Młody Technik
Młody Technik
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Parkiet
Parkiet
Okładka Świat Motocykli
Świat Motocykli
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25