22.01.2018 Marketing i PR
Marketing treści w branży prawniczej. Dozwolone formy promocji
Marta Bober, Conture
Są branże, w których promocja nie jest dozwolona i akceptowana przez społeczeństwo. Przykładem może być działalność prawnicza, silnie nadzorowana przez regulacje i przepisy. Co więc pozostaje? Propozycją dla kancelarii, staje się coraz bardziej popularny content marketing.

Jak budować markę silnie zakorzenioną w świadomości odbiorców? Na czym polega marketing prawniczy? Sprawdź, jak skutecznie zaistnieć w sieci.
Content dla prawa
Budowanie wizerunku marki to proces długotrwały, wymagający odpowiedniego planu działania i zaangażowania. Jest to szczególnie trudne zadanie w takich branżach, jak prawnicza, gdzie obowiązuje zakaz reklamowania działalności i usług kancelarii. Standardowe metody promocji nie wchodzą tutaj w grę. Co więc pozostaje? Odpowiedzią, będącą trafną propozycją dla kancelarii, staje się coraz bardziej popularny content marketing.
Marketing prawniczy w praktyce
Jeżeli zastanawiasz się, jakie formy dozwolonej promocji wykorzystać w procesie budowania wizerunku swojej kancelarii, skorzystaj z bloga eksperckiego. Stwarza on szansę nawiązania kontaktu zarówno z potencjalnymi klientami, jak i specjalistami w dziedzinie. Za jego pośrednictwem możesz:
- dzielić się branżowymi nowinkami,
- tworzyć oraz udostępniać prawnicze artykuły
- albo pokusić się o forum, na którym będziesz wspierał radami i fachową opinią swoich czytelników.
To doskonałe narzędzie pozwalające na biznesową komunikację z otoczeniem firmy. Pamiętaj jednak o swoim targecie. Wybierając ten rodzaj promocji warto zadbać, aby:
- publikowane na blogu treści pasowały do potrzeb klientów,
- wprost odpowiadały na nurtujące ich dylematy
- i były pisane w przystępnym, zrozumiałym języku - nawet dla niezorientowanego w temacie czytelnika - .
Budowanie relacji oparte na dogłębnym poznaniu klientów to klucz do sukcesu. Warto zachęcać czytelników do dzielenia się swoimi przemyśleniami na dany temat. Wchodzenie w interakcję to szansa na tworzenie wartościowych stosunków.
Internetowy marketing prawniczy, czyli dlaczego warto być “e-”?
Prowadzenie branżowego bloga to jedno, jednak warto też korzystać z najnowszych trendów marketingowych. Przykładem są webinaria, czyli spotkania specjalista-odbiorcy prowadzone w trybie online. Dzięki tej formie nawiążesz bezpośredni kontakt z wieloma potencjalnymi klientami jednocześnie, dając im szansę na rozwianie nurtujących ich wątpliwości. Tego typu działania budują zaufanie i pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji. Ponadto, są niezwykle efektywne.
Możesz także pokusić się o zaprojektowanie elektronicznego poradnika, który pozwoli czytelnikom zdobyć początkową wiedzę na dany temat i zachęci do dalszego jej pogłębienia przy współpracy z Tobą. Zakładka FAQ również może być tu niezwykle pomocna. W celu usprawnienia kontaktu, warto także dodać opcję komunikacji za pośrednictwem elektronicznego formularza.
Personal branding - to się sprawdza!
Aby zdobyć zaufanie klienta należy dbać o budowanie wizerunku nie tylko samej kancelarii, lecz także - a nawet przede wszystkim - jej pracowników. Prawnik to przecież zawód zaufania publicznego, stąd tak istotna jest nienaganna prezentacja - również w mediach. Dlatego też rozważ umieszczenie na stronie internetowej kancelarii zdjęć całego zespołu tworzącego firmę. Możesz pokusić się o krótki opis prawników i ich specjalizacji. Zwykle ufamy bowiem tym, o których wiemy nieco więcej.
Buduj zaufanie profesjonalnym przekazem
Marketing prawniczy jest możliwy, jednakże kluczowa jest tutaj znajomość granic i dobrego smaku. Sposobność, jaką stwarza internet jest szansą także dla branż o ograniczonych wariantach promocji. Content marketing to idealna opcja dla tego typu firm. Dbając o profesjonalną treść w sieci umożliwisz budowanie zaufania i przyciągniesz potencjalnych klientów.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak pozycjonować bloga firmowego?
Agencja SEO Empressia
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie bloga firmowego, dzięki któremu przekazuje swoim aktualnym i potencjalnym klientom porady związane ze świadczonymi usługami, prezentuje nowości czy wreszcie wchodzi w interakcje z klientami. Samo prowadzenie bloga to jednak nie wszystko, żeby był on dla użytkowników wyszukiwarki Google widoczny, musi być on przede wszystkim dobrze wypozycjonowany, jak to zrobić? Sprawdź! [artykuł sponsorowany]
Media społecznościowe w PR. Przyszłość to sprawdzone informacje
NB
Branża Public Relations musi zrozumieć Twittera, Facebooka czy LinkedIn i Instagrama które stają się bardzo ważnym narzędziem dla klientów. Zdaniem przedstawicieli branży PR, za 10-15 lat tradycyjne media, prasa, radio, telewizja wciąż będą istnieć, ale to platformy społecznościowe będą głównym sposobem dotarcia do odbiorców ze swoim przekazem.
Komunikacja, marketing, reklama i nowe trendy w agencjach
Newseria
Wzrost liczby osób pracujących w informacji i komunikacji na przestrzeni lat 2020–2021 wyniósł blisko 8%. Przetasowania pandemiczne z pewnością odcisnęły na tym swoje piętno. Zmienia się rynek pracy, branża, ale też oczekiwania klientów. Jak odpowiadają na to agencje?
Wirtualne ciężarówki jadą z pomocą dzieciom. Każdy może dołączyć!
BARD
Dwa dni nieprzerwanego maratonu gry w Euro Truck Simulator 2. Transmisja na żywo na Youtube i największy w Polsce konwój ponad 300 wirtualnych ciężarówek. Społeczność internetowych graczy organizuje wyjątkowe, świąteczne wydarzenie charytatywne na rzecz pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei z Wrocławia. [Reporterzy.info wspierają]
Praca w Public Relations. Duży spadek liczby ofert rekrutacyjnych
BARD
Agencje PR zamieściły w ubiegłym roku łącznie ponad 900 ogłoszeń rekrutacyjnych w największym branżowym portalu. Kolejne 488 ofert pochodziło od firm i instytucji, tylko 11 od pośredników. Łącznie w 2017 roku pojawiło się zaledwie 1,4 tysiąca ofert pracy w branży public relations - wynika z analizy PRoto.pl.
Influencer marketing i trendy na rok 2023. Prognozy agencji TFM
Agnieszka Kuźma-Filipek
Influencer marketing to narzędzie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zespół agencji Ten Fajny Management podjął próbę wskazania pięciu głównych trendów, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku, by z sukcesem tworzyć kampanie komunikacyjne.
Product placement i jego skuteczność. Badanie Mindshare Polska
Mindshare Polska
Lokowanie produktu prawie 1/3 odbiorców zachęca do kupienia produktu po raz pierwszy. Na kolejne 18% badanych product placement działa jak przypomnienie i zachęta do ponownego zakupu – wynika z badania LIVE Panel, zrealizowanego przez GroupM.