menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

13.08.2018 Rynek medialny

Publiczni nadawcy i newsy w social media. Badanie Reuters Institute

BARD

Na Facebooku i Twitterze najaktywniejszy jest Franceinfo, internetowe ramię publicznego radia i telewizji z Francji. Z Instagrama najintensywniej korzysta brytyjskie BBC. Najmniej pracowników dba o media społecznościowe włoskiego RAI, choć wcale nie są one najskromniejsze. Reuters Institute zbadał aktywność newsową w mediach społecznościowych największych nadawców publicznych Europy.

Publiczni nadawcy w social media. Badanie Reuters Instituteźródło: The Reuters Institute

Gdyby wziąć pod uwagę jedynie kryterium popularności w mediach społecznościowych, zdecydowanym hegemonem wśród największych publicznych nadawców w Europie byłoby brytyjskie BBC. Ponad 44 miliony fanów na Facebooku, tyle samo (łącznie dla profili BBC News dla Wielkiej Brytanii i BBC Breaking News dla świata) na Twitterze i przeszło 4 miliony obserwujących na Instagramie pozostawiają daleko w tyle osiągnięcia konkurentów.

REKLAMA

Drugie na Facebooku profile francuskiego Franceinfo (osobne prowadzone jest do wiadomości, osobne dla wideo) śledzi aż szesnastokrotnie mniej internautów. Podobną przewagę BBC ma na Twitterze nad niemieckim Tagesschau. Z badania przeprowadzonego przez The Reuters Institute od maja do października 2017 roku wynika też, że BBC jest jedynym nadawcą publicznym, przekraczającym milion śledzących na Instagramie.

Analitycy Reutersa sprawdzili też, jak wygląda nie tylko liczba fanów, ale również aktywność poszczególnych nadawców w mediach społecznościowych. I tutaj dominacja Brytyjczyków nie jest już tak oczywista. Na Facebooku tytuł najaktywniejszych przypada bowiem Francuzom z Franceinfo. Częściej od BBC publikuje tu również włoskie Rainews.it.

Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Facebooku:

 • 51 postów dziennie - Franceinfo (43) i Franceinfo Video (8)
 • 32 posty dziennie - Rainews.it
 • 31 postów dziennie - BBC News
 • 25 postów dziennie - Yle Uutiset
 • 22 posty dziennie - Tagesschau
 • 19 postów dzienne - ZDF heute

Podobnie na Twitterze - liderem aktywności wcale nie jest profil największy. Liderem i tutaj jest francuski Franceinfo. Dopiero drugie miejsce podium przypada połączonym profilom newsowym dla Wysp i świata, prowadzonym przez BBC. Trzecie miejsce podium przypada fińskiemu Yle Uutiset.

Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Twitterze:

 • 64 posty dziennie - Franceinfo
 • 55 postów dziennie - BBC News (47) i BBC Breaking News (8)
 • 54 posty dziennie - Yle Uutiset
 • 46 postów dziennie - Tagesschau (44) i Tagesschau Eil (2)
 • 32 posty dziennie - Rainews.it
 • 24 posty dzienne - ZDF heute

Instagram wydaje się być platformą, którą publiczni nadawcy w Europie dopiero testują. Wszyscy badani mają tutaj profile, jednak ich aktywność jest absolutnie nieporównywalna. I tylko tutaj palmę pierwszeństwa dzierży profil o największej liczbie fanów.

Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Instagramie:

 • 4 posty dziennie - BBC News
 • 2 posty dzienne - ZDF heute
 • 1 post dziennie - Tagesschau
 • 1 post dziennie - Rainews.it
 • 1 post dziennie - Yle Uutiset
 • rzadziej niż 1 post dziennie - Franceinfo

Redakcje social media


Na częstotliwość i intensywność publikacji teoretycznie wpływa liczebność redakcji, jakie europejscy nadawcy skierowali na odcinek mediów społecznościowych. Tutaj podejście jest zróżnicowane. Największymi zespołami dysponuje brytyjskie BBC i niemieckie Tagesschau.

 • Yle Uutiset
  Dwie zmiany, 3 edytorów social media, 4 edytorów wideo.
 • Franceinfo
  Dwie zmiany, 4 edytorów Franceinfo wspomaganych przez 3 edytorów Radio France, 2 edytorów wideo.
 • Tagesschau
  Dwie zmiany, 2 managerów, 5 edytorów, 3-osobowy dział wideo, współpraca 4-osobowego działu innowacji.
 • ZDF heute
  Dwie zmiany, 4-5 edytorów i kilku stażystów. Materiały wideo zamawiane są z ZDF Digital.
 • Rainews.it
  1 edytor social media.
 • PolskieRadio.pl
  Dwie zmiany, 6 edytorów social media.
 • BBC News
  Dwie zmiany, 7 stałych edytorów, wspomaganych przez edytorów sekcji tematycznych, około 15 dziennikarzy działu user generated content, korespondenci w Singapurze i Waszyngtonie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej oszczędny, Rainews.it wcale nie odstaje wyraźnie od stawki. Choć za media społecznościowe włoskiego nadawcy odpowiada tylko jedna osoba.

Zobacz cały raport The Reuters Institute na www.digitalnewsreport.org

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Internet pokonał telewizję

Katarzyna Ogórek
Jak wynika z najnowszych badań, z internetu w całej Europie korzysta obecnie 168 mln użytkowników. 57 z nich surfuje po sieci regularnie co najmniej raz w tygodniu.

Czytelnictwo prasy kobiecym okiem. PBC zbadały, co i jak czytają panie

BARD
Z analizy, opublikowanej przez Polskie Badania Czytelnictwa, wynika, że wśród Polek czytających prasę 64% to mężatki, 70% to kobiety wykształcone, 55% pracuje na pełny etat, 25% uważa, że stać je na wszystko a 65% korzysta z usług kosmetyczki przynajmniej raz w roku.

Polscy internauci nie chcą płacić za dostęp do treści w sieci

Newseria Biznes
Ponad 80 proc. Polaków korzystających z internetu uważa, że treści dostępne w sieci powinny być bezpłatne, a 22 proc. jest gotowych płacić, ale za ograniczenie liczby wyświetlanych reklam – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Fake news w Polsce i w Europie. Badanie Kantar Public

Bartłomiej Dwornik
Trzy czwarte Polaków przyznaje, że z fake newsami, czyli informacjami nieprawdziwymi lub zniekształcającymi rzeczywistość, spotyka się raz w tygodniu lub częściej. Tylko 14% ankietowanych uważa, że ten problem nie dotyczy ich w ogóle - wynika z opublikowanych przez Kantar Public wyników badania Eurobarometr.

Telewizja komercyjna w RFN

Tomasz Bednarzak
Blisko 90 procent gospodarstw domowych w Niemczech korzysta z sieci kablowej bądź telewizji satelitarnej. Niemal w każdym domu można więc oglądać dziesiątki programów.

E-Booki o mediach i dla dziennikarzy w sklepie Reporterzy.info [LINK]

Reporterzy.info
Dzięki współpracy z księgarnią Virtualo i Tradedoubler Polska w sklepie reportera mamy dla Was nową ofertę tematycznych e-booków. Opracowania na temat historii i rynku mediów, wywiady, reportaże i poradniki fotograficzne. Zamówienie i dostawa książki zajmuje teraz tylko kilka chwil. Zapraszamy! [autopromocja]

Tygodniki opinii w Polsce 2Q2022. Raport Polskich Badań Czytelnictwa

Sylwia Markowska
Strategie wydawców prasowych są różnorodne. Niektórzy wydawcy wzmacniają swoje pozycje dystrybuując swoje treści w postaci płatnych e-wydań i subskrypcji cyfrowych, inni zostają tylko przy wydaniach drukowanych. Tytuły dopasowują swoje strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22