menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Lumix

13.08.2018 Rynek medialny

Publiczni nadawcy i newsy w social media. Badanie Reuters Institute

BARD

Na Facebooku i Twitterze najaktywniejszy jest Franceinfo, internetowe ramię publicznego radia i telewizji z Francji. Z Instagrama najintensywniej korzysta brytyjskie BBC. Najmniej pracowników dba o media społecznościowe włoskiego RAI, choć wcale nie są one najskromniejsze. Reuters Institute zbadał aktywność newsową w mediach społecznościowych największych nadawców publicznych Europy.

Publiczni nadawcy w social media. Badanie Reuters Instituteźródło: The Reuters Institute

Gdyby wziąć pod uwagę jedynie kryterium popularności w mediach społecznościowych, zdecydowanym hegemonem wśród największych publicznych nadawców w Europie byłoby brytyjskie BBC. Ponad 44 miliony fanów na Facebooku, tyle samo (łącznie dla profili BBC News dla Wielkiej Brytanii i BBC Breaking News dla świata) na Twitterze i przeszło 4 miliony obserwujących na Instagramie pozostawiają daleko w tyle osiągnięcia konkurentów.

REKLAMA

Drugie na Facebooku profile francuskiego Franceinfo (osobne prowadzone jest do wiadomości, osobne dla wideo) śledzi aż szesnastokrotnie mniej internautów. Podobną przewagę BBC ma na Twitterze nad niemieckim Tagesschau. Z badania przeprowadzonego przez The Reuters Institute od maja do października 2017 roku wynika też, że BBC jest jedynym nadawcą publicznym, przekraczającym milion śledzących na Instagramie.

Analitycy Reutersa sprawdzili też, jak wygląda nie tylko liczba fanów, ale również aktywność poszczególnych nadawców w mediach społecznościowych. I tutaj dominacja Brytyjczyków nie jest już tak oczywista. Na Facebooku tytuł najaktywniejszych przypada bowiem Francuzom z Franceinfo. Częściej od BBC publikuje tu również włoskie Rainews.it.

Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Facebooku:

  • 51 postów dziennie - Franceinfo (43) i Franceinfo Video (8)
  • 32 posty dziennie - Rainews.it
  • 31 postów dziennie - BBC News
  • 25 postów dziennie - Yle Uutiset
  • 22 posty dziennie - Tagesschau
  • 19 postów dzienne - ZDF heute

Podobnie na Twitterze - liderem aktywności wcale nie jest profil największy. Liderem i tutaj jest francuski Franceinfo. Dopiero drugie miejsce podium przypada połączonym profilom newsowym dla Wysp i świata, prowadzonym przez BBC. Trzecie miejsce podium przypada fińskiemu Yle Uutiset.

Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Twitterze:

  • 64 posty dziennie - Franceinfo
  • 55 postów dziennie - BBC News (47) i BBC Breaking News (8)
  • 54 posty dziennie - Yle Uutiset
  • 46 postów dziennie - Tagesschau (44) i Tagesschau Eil (2)
  • 32 posty dziennie - Rainews.it
  • 24 posty dzienne - ZDF heute

Instagram wydaje się być platformą, którą publiczni nadawcy w Europie dopiero testują. Wszyscy badani mają tutaj profile, jednak ich aktywność jest absolutnie nieporównywalna. I tylko tutaj palmę pierwszeństwa dzierży profil o największej liczbie fanów.

Najaktywniejsze profile informacyjne publicznych nadawców na Instagramie:

  • 4 posty dziennie - BBC News
  • 2 posty dzienne - ZDF heute
  • 1 post dziennie - Tagesschau
  • 1 post dziennie - Rainews.it
  • 1 post dziennie - Yle Uutiset
  • rzadziej niż 1 post dziennie - Franceinfo

Redakcje social media


Na częstotliwość i intensywność publikacji teoretycznie wpływa liczebność redakcji, jakie europejscy nadawcy skierowali na odcinek mediów społecznościowych. Tutaj podejście jest zróżnicowane. Największymi zespołami dysponuje brytyjskie BBC i niemieckie Tagesschau.

  • Yle Uutiset
    Dwie zmiany, 3 edytorów social media, 4 edytorów wideo.
  • Franceinfo
    Dwie zmiany, 4 edytorów Franceinfo wspomaganych przez 3 edytorów Radio France, 2 edytorów wideo.
  • Tagesschau
    Dwie zmiany, 2 managerów, 5 edytorów, 3-osobowy dział wideo, współpraca 4-osobowego działu innowacji.
  • ZDF heute
    Dwie zmiany, 4-5 edytorów i kilku stażystów. Materiały wideo zamawiane są z ZDF Digital.
  • Rainews.it
    1 edytor social media.
  • PolskieRadio.pl
    Dwie zmiany, 6 edytorów social media.
  • BBC News
    Dwie zmiany, 7 stałych edytorów, wspomaganych przez edytorów sekcji tematycznych, około 15 dziennikarzy działu user generated content, korespondenci w Singapurze i Waszyngtonie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że najbardziej oszczędny, Rainews.it wcale nie odstaje wyraźnie od stawki. Choć za media społecznościowe włoskiego nadawcy odpowiada tylko jedna osoba.

Zobacz cały raport The Reuters Institute na www.digitalnewsreport.org

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

ChatGPT nie zna się na żartach

Ludwika Tomala
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej sprawdzili czy ChatGPT rozumie żarty, wychwytuje błędy językowe, sarkazm i agresję, rozpoznaje spam. Poprosili program o wykonanie ponad 38 tysięcy zadań. Na razie wypada on gorzej niż nowoczesne wyspecjalizowane w tym programy, nie mówiąc już o ludziach.

Wybory 2023. Kampanię wyborczą zdominują media społecznościowe

Krzysztof Fiedorek
To media społecznościowe staną się narzędziem do prowadzenia najbardziej intensywnej agitacji i... uderzania w politycznych przeciwników. Wygra ten, kto będzie się lepiej posługiwać mediami społecznościowymi, krótkimi formami wideo, bazami sympatyków i narzędziami analitycznymi.

Kampanie dezinformacyjne to element cyberwojny

BARD
Propaganda oparta na dezinformacji prowadzona na portalach społecznościowych może sterować opinią publiczną i kreować wydarzenia. To staje się coraz częściej wykorzystywanym orężem w cyberwojnie. Jej celem może być uzyskanie dostępu do kluczowych danych i zablokowanie działalności firmy czy całego państwa.

"Mordo ty moja" wyrażeniem roku 2007

Wirtualna Polska
"Mordo ty moja" to sformułowanie, które w 2007 roku zrobiło największą karierę medialną. Taką opinię wyraziło 45% internautów biorących udział w specjalnej sondzie Wirtualnej Polski.

Dlaczego znani influencerzy potrzebują managera?

Pamela Tomicka
Jak duże grono „fanów” trzeba mieć, aby zacząć myśleć o takiej współpracy? Jakie są zalety, a jakie koszty takiego rozwiązania? Zdradza od kuchni WhitePress, zajmujący się Influencer managementem kilkunastu popularnych twórców.

Sztuczna inteligencja a praca przyszłości

dr Aneta Karasek
Podczas gdy poprzednie rewolucje przemysłowe trwały latami, obecna – związana z wdrożeniem sztucznej inteligencji – postępuje bardzo szybko. Dotyczy ona wielu obszarów funkcjonowania gospodarki i można zaobserwować, że tak jak kiedyś elektryczność zmieniła świat, tak teraz robi to sztuczna inteligencja.

Reklama w podcastach. Badanie Tandem Media

Paulina Rydzek
Podcasty to nie tylko rosnące medium, z którego w 2020 r. korzystało już 9 milionów internautów w Polsce. Coraz chętniej po ofertę podcastową sięgają też reklamodawcy - tym bardziej, że zdecydowana większość słuchaczy podcastów akceptuje związane z nimi reklamy i odwiedza wymieniane w audycjach strony internetowe, a także chętnie śledzi działalność podcasterów w mediach społecznościowych.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Lumix
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24