14.05.2018 Rynek medialny
Programy informacyjne w telewizji. Analiza MullenLowe
BARD

Najdotkliwiej zarówno w grupie szerokiej jak i w komercyjnej spadki te odczuwają programy TVP. Największą stabilność utrzymują Fakty. Autorzy analizy podkreślają, że od lat kondycja telewizji jest praktycznie niezmienna. Polacy oglądają to medium średnio ponad 4 godziny dziennie. Niemniej jednak zmiana dystrybucji treści oraz rozwój stacji tematycznych zmienił obraz konsumpcji. Od kliku lat najwięcej widzów tracą duże anteny, czyli TVP1, TVP2, Polsat i TVN.
- Spadki te na ogół wynoszą 3-7 proc. rok do roku. Po dość dobrych wynikach 2014 i 2015 nadeszły ciężkie czasy dla TVP1. W ostatnich dwóch latach stacja traciła odpowiednio 10 i 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Spadki te były 2,3-krotnie wyższe od wyników na pozostałych dużych antenach komentuje Michał Bakalarczyk, ekspert rynku TV z MullenLowe MediaHub, cytowany przez portal Interaktywnie.com. - Co ciekawe, znaczący wpływ na tą sytuację miały oglądalności „programów polityczno-ekonomicznych” (-64 proc. 2017 vs 2016) oraz właśnie „programów informacyjnych” (-22 proc. 2017 vs 2016), które na innych stacjach praktycznie powtórzyły wyniki z 2016 roku.
W grupie ogólnej, czyli widzów od 4 roku życia średnie wyniki oglądalności prezentują się następująco:
- Fakty TVN - 2,8 mln,
- Teleexpress - 2,3 mln widzów
- Wiadomości TVP - 2,3 mln widzów
- Wydarzenia - 2 mln widzów
- Wydarzenia Flesz - 1,5 mln widzów
- Panorama - 1,2 mln widzów
- Teleexpress Extra - 0,8 mln widzów
- Fakty po Faktach - 0,7 mln widzów
Biorąc pod uwagę tak zwaną grupę komercyjną (w wieku 16-49 lat) widać istotne przetasowanie w rankingu oglądalności. Na drugie i trzecie miejsce awansują pozycje Polsatu, natomiast Wiadomości i Teleexpress spadają na 4 i 5 pozycję:
- Fakty TVN - 972 tys. widzów,
- Wydarzenia - 747 tys. widzów
- Wydarzenia Flesz - 661 tys. widzów
- Teleexpress - 546 tys. widzów
- Wiadomości TVP - 536 tys. widzów
- Panorama - 281 tys. widzów
- Teleexpress Extra - 146 tys. widzów
- Fakty po Faktach - 129 tys. widzów
Jak wynika z wcześniejszej analizy MullenLowe MediaHub, Teleexpress i Wiadomości oglądają najczęściej mężczyźni - 48 proc., czyli więcej niż średni udział mężczyzn w widowni telewizyjnej. W widowni Faktów (58 proc. oglądających) i Wydarzeń (57 proc.) przeważają kobiety.
W wielkich aglomeracjach miejskich najpopularniejsze są Fakty TVN. W miastach do 100 tysięcy mieszkańców dominują Wydarzenia i Teleexpress. Telewidzowie mieszkający na wsi najczęściej wybierają Wiadomości TVP.
Wyższym wykształceniem mogą pochwalić się widzowie sztandarowego programu informacyjnego stacji TVN – stanowią 22 proc., co oznacza o 56 proc. wyższy wynik od średniej programów informacyjnych (14 proc.). Wiadomości i Teleexpress upodobali sobie widzowie ze średnim wykształceniem (około 40 proc. widowni), a „Wydarzenia” bez matury (53 proc.).
Stacje telewizyjne w oczach Polaków
Najlepiej ocenianą przez widzów stacją telewizyjną jest Polsat - wynika z kolei z badania CBOS, którego wyniki opublikował niedawno portal dziennik.pl. Najmniej pozytywnych odczuć budzi wśród telewidzów nadawca publiczny. Autorzy badania wzięli pod lupę trzech największych nadawców w Polsce, uzyskując następujące wyniki:
- Polsat - 70% ocen pozytywnych, 10% ocen negatywnych
- TVN - 66% ocen pozytywnych, 17% ocen negatywnych
- TVP - 59% ocen pozytywnych, 27% ocen negatywnych
CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo CAPI w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na próbie 1140 osób.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Youtube kontra telewizja. Pokolenie 50+ przesiada się na komputery
Krzysztof Fiedorek
Przez lata tak zwani silversi byli kojarzeni głównie z tradycyjnymi mediami, takimi jak telewizja. Jednak badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie SilverTV oraz Lifetube pokazują, że to podejście jest już przestarzałe. Wyniki raportu jednoznacznie dowodzą, że YouTube staje się nową „telewizją”.
Sztuczna inteligencja na uczelniach. Zakaz dla studentów nic nie da
Iga Leszczyńska
Zdaniem ekspertów studenci używają ChatGPT, ale odgórny zakaz wykorzystywania narzędzi bazujących na AI nie jest i nie będzie skuteczny. Należy zmienić metody weryfikacji wiedzy i umiejętności studentów. Środowisko akademickie nie może udawać, że problem nie istnieje.
Wojna na Ukrainie jest wyzwaniem dla branży PR w Polsce
Newseria Biznes
Napaść Rosji na Ukrainę z jednej strony spotęgowała niepewność polskich firm, co do przyszłości. Z drugiej komunikację zdominowały przekazy związane z wojną i oczekiwania konsumentów, aby biznes wycofał się z działalności na rosyjskim rynku i zaangażował w pomoc humanitarną.
TVP szukała haków na Platformę
Bartłomiej Dwornik
Kierownictwo Wiadomości w TVP wymagało od dziennikarzy, by w czasie kampanii wyborczej w 2007 roku przygotowywali informacje kompromitujące PO - podał Dziennik.