14.05.2018 Rynek medialny
Programy informacyjne w telewizji. Analiza MullenLowe
BARD
Oglądalność programów informacyjnych spada od kilku lat. Jest to częściowo zbieżne z trendem spadkowym oglądalności stacji z tak zwanej wielkiej czwórki (TVP1, TVP2, Polsat, TVN) - wynika z analizy opublikowanej przez dom mediowy MullenLowe MediaHub.

Najdotkliwiej zarówno w grupie szerokiej jak i w komercyjnej spadki te odczuwają programy TVP. Największą stabilność utrzymują Fakty. Autorzy analizy podkreślają, że od lat kondycja telewizji jest praktycznie niezmienna. Polacy oglądają to medium średnio ponad 4 godziny dziennie. Niemniej jednak zmiana dystrybucji treści oraz rozwój stacji tematycznych zmienił obraz konsumpcji. Od kliku lat najwięcej widzów tracą duże anteny, czyli TVP1, TVP2, Polsat i TVN.
- Spadki te na ogół wynoszą 3-7 proc. rok do roku. Po dość dobrych wynikach 2014 i 2015 nadeszły ciężkie czasy dla TVP1. W ostatnich dwóch latach stacja traciła odpowiednio 10 i 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Spadki te były 2,3-krotnie wyższe od wyników na pozostałych dużych antenach komentuje Michał Bakalarczyk, ekspert rynku TV z MullenLowe MediaHub, cytowany przez portal Interaktywnie.com. - Co ciekawe, znaczący wpływ na tą sytuację miały oglądalności „programów polityczno-ekonomicznych” (-64 proc. 2017 vs 2016) oraz właśnie „programów informacyjnych” (-22 proc. 2017 vs 2016), które na innych stacjach praktycznie powtórzyły wyniki z 2016 roku.
W grupie ogólnej, czyli widzów od 4 roku życia średnie wyniki oglądalności prezentują się następująco:
- Fakty TVN - 2,8 mln,
- Teleexpress - 2,3 mln widzów
- Wiadomości TVP - 2,3 mln widzów
- Wydarzenia - 2 mln widzów
- Wydarzenia Flesz - 1,5 mln widzów
- Panorama - 1,2 mln widzów
- Teleexpress Extra - 0,8 mln widzów
- Fakty po Faktach - 0,7 mln widzów
Biorąc pod uwagę tak zwaną grupę komercyjną (w wieku 16-49 lat) widać istotne przetasowanie w rankingu oglądalności. Na drugie i trzecie miejsce awansują pozycje Polsatu, natomiast Wiadomości i Teleexpress spadają na 4 i 5 pozycję:
- Fakty TVN - 972 tys. widzów,
- Wydarzenia - 747 tys. widzów
- Wydarzenia Flesz - 661 tys. widzów
- Teleexpress - 546 tys. widzów
- Wiadomości TVP - 536 tys. widzów
- Panorama - 281 tys. widzów
- Teleexpress Extra - 146 tys. widzów
- Fakty po Faktach - 129 tys. widzów
Jak wynika z wcześniejszej analizy MullenLowe MediaHub, Teleexpress i Wiadomości oglądają najczęściej mężczyźni - 48 proc., czyli więcej niż średni udział mężczyzn w widowni telewizyjnej. W widowni Faktów (58 proc. oglądających) i Wydarzeń (57 proc.) przeważają kobiety.
W wielkich aglomeracjach miejskich najpopularniejsze są Fakty TVN. W miastach do 100 tysięcy mieszkańców dominują Wydarzenia i Teleexpress. Telewidzowie mieszkający na wsi najczęściej wybierają Wiadomości TVP.
Wyższym wykształceniem mogą pochwalić się widzowie sztandarowego programu informacyjnego stacji TVN – stanowią 22 proc., co oznacza o 56 proc. wyższy wynik od średniej programów informacyjnych (14 proc.). Wiadomości i Teleexpress upodobali sobie widzowie ze średnim wykształceniem (około 40 proc. widowni), a „Wydarzenia” bez matury (53 proc.).
Stacje telewizyjne w oczach Polaków
Najlepiej ocenianą przez widzów stacją telewizyjną jest Polsat - wynika z kolei z badania CBOS, którego wyniki opublikował niedawno portal dziennik.pl. Najmniej pozytywnych odczuć budzi wśród telewidzów nadawca publiczny. Autorzy badania wzięli pod lupę trzech największych nadawców w Polsce, uzyskując następujące wyniki:
- Polsat - 70% ocen pozytywnych, 10% ocen negatywnych
- TVN - 66% ocen pozytywnych, 17% ocen negatywnych
- TVP - 59% ocen pozytywnych, 27% ocen negatywnych
CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo CAPI w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na próbie 1140 osób.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019
KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.
Podpisanie paktu stabilizacyjnego - oświadczenie szefów mediów
Telewizja Polska S.A.
Partie polityczne są instytucjami demokratycznego państwa, są też przez obywateli finansowane. Społeczeństwo ma prawo do informacji i krytyki ich poczynań, tak samo jak innych instytucji i władz.
Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost
Krzysztof Fiedorek
Prawie dwie trzecie polskich internautów regularnie słucha podcastów, a trzech na dziesięciu - przynajmniej raz w tygodniu. Z tą formą treści kontakt miało już 85 procent użytkowników internetu. To wyniki najnowszej edycji raportu Studia PLAC i Wprost. Porównujemy je z danymi sprzed roku.
Portal mediów publicznych
Lech Stankiewicz
Powstał portal skierowany do dziennikarzy mediów publicznych. Jest prowadzony bezinteresownie przez grupę dziennikarzy z różnych ośrodków w kraju.
Media skazane na internet?
Katarzyna Ogórek
Telewizja i prasa jakie znamy umrą najdalej za cztery lata – prorokuje guru nowych technologii, George Gilder. Podkreśla jednocześnie, że wpływa na to niewątpliwie agresywną ekspansję Internetu.
Najpiękniejsze słowa w polskim internecie. Analiza IMM
BARD
Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie…” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach
Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowa według PBC
BARD
Czy próbki produktów, dodawane bezpłatnie do prasy działają? Z danych, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że to skuteczna forma marketingu i promocji marki. Pod warunkiem, że kampania samplingowa przeprowadzona jest prawidłowo.